Kaszel to jedna z przykrych i męczących dolegliwości. Może towarzyszyć przeziębieniu i grypie lub być objawem towarzyszącym innej, znacznie poważniejszych choroby (przykładem może być astma lub POCHP). Wiele osób do tej pory nie wie jednak, jak odróżnić kaszel suchy od mokrego, a to z kolei często uniemożliwia podjęcie samodzielnych kroków w celu złagodzenia kaszlu (czyli np. kupna odpowiedniego syropu dostępnego bez recepty).
Kaszel suchy: jak najłatwiej rozpoznać?
Po czym poznać, że mamy do czynienia z kaszlem suchym? Po pierwsze i najważniejsze – nie dochodzi praktycznie do odkrztuszania. Kaszlowi nie towarzyszy żadna wydzielina. Kaszel brzmi głucho, często nasila się w nocy, może wywoływać poczucie drapania w gardle. Zazwyczaj jest raptownym, nagły. Najczęściej suchy kaszel towarzyszy początkom infekcji; bardzo często jest tak, że to właśnie kaszel suchy pojawia się najpierw, a dopiero po kilku dniach przeradza się w kaszel mokry. Jednocześnie należy pamiętać, że kaszel suchy może być np. objawem astmy czy chociażby choroby obturacyjnej płuc. Niepokój powinno wzbudzić długie utrzymywanie się kaszlu suchego.
Jak zatem wyczuć, że mamy już do czynienia z kaszlem mokrym?
Kaszel mokry łatwo rozpoznać po tym, że wraz z kaszlem w gardle pojawia się nagle uczucie zbierania wydzieliny, a z płuc dosłownie „coś się odrywa”, jak mawiają niektórzy. Jest mniej duszący od kaszlu suchego, jednak bywa równie męczący. Najgorszy jest bez wątpienia moment, gdy kaszel suchy dopiero przeradza się w mokry – wtedy po części chorego męczą oba rodzaje kaszlu, co bywa szczególnie irytujące.
Syrop do kaszlu suchego czy mokrego?
W momencie pojawienia się kaszlu wiele osób automatycznie chce sięgnąć po syrop. Problem polega jednak na tym, że nierozpoznany rodzaj kaszlu utrudnia zakup konkretnego preparatu. Należy też pamiętać, że znacznie lepiej przyjmować syrop dopasowany do typu kaszlu niż taki, który ma pomóc w leczeniu każdego rodzaju dolegliwości związanych z kaszlem.