Smoczek to jeden z podstawowych akcesoriów młodych rodziców. Smoczek pomaga w uspokojeniu malucha, dlatego jego opiekunowie chętnie go wykorzystują. Czy jednak od zwykłego „uspokajacza” skuteczniejszy jest np. smoczek ortodontyczny? Czym różni się od normalnego smoczka?
Smoczek: przede wszystkim uspokaja
Smoczek pełni dwie podstawowe role – z jednej strony uspokaja dziecko, a z drugiej bywa pomocny, jeśli chodzi o jego zaśnięcie. Niektórzy rodzice wręcz nie wyobrażają sobie , by ich dziecko mogło na co dzień funkcjonować bez tego akcesorium. Wbrew pozorom, na rynku znajdują się jednak różne rodzaje smoczków – z tego względu młodzi rodzice powinni zaznajomić się z nimi i zdecydować, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla ich dziecka.
Smoczek ortodontyczny: czym różni się od „zwykłego” smoczka?
Smoczek ortodontyczny to takie akcesorium „2w1”. Dlaczego? Bo nie tylko uspokaja i koi nerwy malucha tak jak zwykły smoczek, ale również wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej – i chodzi tu zarówno o podniebienie jak i dziąsła. Dodatkowo, co ważne, także smoczek ortodontyczny jest produkowany w różnych kształtach i rozmiarach, co zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzicom uda się znaleźć odpowiedni smoczek ortodontyczny dla swojego malucha. Istotne jest również to, że to właśnie ten rodzaj smoczków jest rekomendowany m.in. przez lekarzy stomatologów.
Czy są jakieś przeciwwskazania dla smoczka?
Jednocześnie należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju smoczka niewskazane jest nadużywanie tego akcesorium – to oznacza, że smoczek nie pełni funkcji wychowawczej, która należy do rodziców. Wkładanie dziecku smoczka za każdym razem, gdy jest niespokojne lub płacze w żaden sposób nie przyczyni się do jego prawidłowego wychowania. Co więcej, takie praktyki mogą wzbudzić w dziecku podświadome przekonanie, że nikt nie liczy się z jego potrzebami. Należy zatem zdawać sobie sprawę z tego, że używanie smoczków jest jak najbardziej normalne, jednak w umiarkowanych ilościach.
Justyna
1 sierpnia, 2019 at 12:03amNa całe szczęście moje dzieci miały odruch wymioty na smoczek.