Verbena jest rośliną, która zarówno pięknie wygląda w ogrodzie jak i ma niesamowite właściwości prozdrowotne. Nic dziwnego zatem, że verbena (a raczej ekstrakt z tej rośliny) szybko stała się wykorzystywana jako składnik różnych preparatów leczniczych czy pastylek do ssania. Jakie są właściwości werbeny i co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Jak wykorzystywano werbenę w przeszłości?
Po pierwsze – warto wiedzieć, że verbena była wykorzystywana już w medycynie ludowej, a jej właściwości znane są od dawna. Przez pewien okres zapomniano jednak o niej, a do pełni łask wróciła dopiero niedawno. Co ciekawe, kiedyś werbenę wykorzystywano nie tylko w celach leczniczych, ale także… magicznych. Otóż wierzono, że może wpływać na… świadome śnienie. W tym celu stosowali ją przede wszystkim Indianie, którzy po napiciu się naparu z werbeny zapadli w sen, a następnie, już po przebudzeniu, opowiadali swoje wizje, które widzieli we śnie. W celach „magicznych” wykorzystywano werbenę także w Europie.
Verbena: podstawowe informacje i właściwości
Verbena jest znana przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających. Koi nerwy, poprawia samopoczucie, obniża poziom stresu i w konsekwencji – ułatwia także zasypianie. Z tego względu napary z werbeny i specjalne herbatki polecane są osobom, które na co dzień są w dużym stopniu narażone na stres związany np. z wykonywaniem obowiązków służbowych.
Oprócz tego verbena ułatwia również odksztuszanie, ma pozytywny wpływ na układ oddechowy, ułatwia oddychanie podczas infekcji. Ma także wpływ na stan błon śluzowych. Z tego względu verbena jest często wykorzystywana także jako składnik pastylek na gardło, które mają nieco złagodzić ból.
Verbena ponadto oddziałuje na układ pokarmowy. Poprawia trawienie i pobudza wydzielanie żółci. Tym samym jest stosowana w różnego rodzaju herbatkach i jest polecana osobom, które mają problem z trawieniem i zmagają się ze słabą przemianą materii.
Victoriss
1 lipca, 2019 at 3:01pmWerbenę wykorzystywałam już od najmłodszych lat, dzięki pomocy babci. Miałam problemy z żołądkiem, a herbatki naprawdę bardzo dobrze działały. Dobry artykuł.