Jesień i zima sprzyjają różnego rodzaju nieprzyjemnym dolegliwościom. To właśnie między październikiem a marcem najczęściej chodzimy zakatarzeni, z bólem gardła i głowy, pokasłując co rusz. Wiele z tych chorób daje się wyleczyć domowymi sposobami lub nieinwazyjnymi środkami farmakologicznymi, ale czasem nie są one wystarczające. W przypadku infekcji bakteryjnych często niezbędny jest antybiotyk. Jak wpływa on na nasz układ trawienny, co jeść po antybiotykoterapii i czy warto sięgać po probiotyki po biegunce?
Jak antybiotykoterapia wpływa na organizm?
Antybiotyki, choć zwykle szybko i sprawnie pomagają przy infekcjach bakteryjnych, jednocześnie osłabiają organizm. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie stosowania antybiotykoterapii zmniejsza się= bowiem liczba nie tylko złych, ale i dobrych bakterii, które pomagają nam m.in. w trawieniu oraz w przyswajaniu różnego rodzaju składników odżywczych. Kiedy równowaga mikroflory bakteryjnej naszych jelit zostaje zachwiana, pojawiają się problemy.
Probiotyki po biegunce
Podczas antybiotykoterapii, a nawet po jej zakończeniu, wiele osób zmaga się z nieprzyjemnościami żołądkowo-jelitowymi. Mogą pojawiać się biegunki, co dodatkowo wyjaławia mikroflorę bakteryjną jelit. Niestety nie da się im zapobiec. Można za to wesprzeć florę po biegunce, przyjmując preparaty probiotyczne, zawierające dobrze przebadane szczepy bakterii probiotycznych, czyli probiotyki. Przy biegunce należy pić dużo wody średniozmineralizowanej, aby zadbać o dobre nawodnienie organizmu i dostarczyć mu ważnych pierwiastków, takich jak magnez, potas i wapń.
Podczas antybiotykoterapii włącz do swojej diety bogate w szczepy bakterii probiotycznych naturalne probiotyki. Przy biegunce lepiej sprawdzą się kiszonki niż przetwory mleczne. Jednak po jej zakończeniu możesz śmiało sięgać po kefiry i jogurty. Dobrym źródłem probiotyków jest też napój kombucha i kimchi, czyli fermentowana kapusta pekińska.
Dieta po antybiotykach
Podczas antybiotykoterapii oraz już po jej zakończeniu organizm wykazuje oznaki zmęczenia. Niezwykle ważne jest więc w tym czasie dostarczenie mu dużej ilości łatwo przyswajalnych witamin i soli mineralnych. Najwięcej znajdziemy ich w warzywach i owocach oraz w świeżo wyciskanych sokach. Warto więc sięgać po nie jeszcze częściej niż zwykle. Układ odpornościowy skutecznie wzmocnią spożywane regularnie owoce cytrusowe: grejpfruty, pomarańcze czy pomelo. Organizmowi przysłużą się także zielone warzywa, jak brokuł, brukselka czy natka pietruszki.
By nadmiernie nie obciążać układu trawiennego, warto na jakiś czas zrezygnować z ciężkostrawnych smażonych potraw. W czasie kuracji antybiotykiem zdecydowanie lepiej będziesz czuć się po gotowanym lub pieczonym mięsie i rybach.
Julia
4 grudnia, 2019 at 1:51pmSzkoda, że nie zdarzyło mi się usłyszeć tego od żadnego lekarza. A to przecież jest mega ważne.
aniaw00
7 grudnia, 2019 at 7:30amTo jest bardzo ważne zeby wiedzieć co po antybiotykach należy spożywać. Tylko czemu lekarae o tym nke informują…