Zęby mądrości, nazywane popularnie ósemkami potrafią sprawiać wiele kłopotów. Szczególnie niebezpieczna sytuacja ma miejsce w przypadku zatrzymanych pod dziąsłem ósemek. Wówczas konieczne jest wyrwanie ostatniego zęba. Czy wyrywanie ósemek boli? Wszystko zależy od zastosowanego znieczulenia i umiejscowienia zęba. Oto ważne informacje na temat znieczulenia przy wyrywaniu ósemek.
Chirurgiczne usunięcie ósemki tylko ze znieczuleniem
Wyrywaniem zębów mądrości zajmuje się zwykle chirurg – dentysta. Co prawda, jeśli ósemka nie jest mocno zakorzeniona, może ją wyrwać dowolny dentysta, jednak w większości przypadków potrzebna jest specjalizacja z zakresu chirurgii szczękowej. Ósemki wyrastają najpóźniej, nawet u dorosłych mających 20-30 lat. Dlatego też są mocno zakorzenione w dziąśle, a wyrywanie wymaga specjalnego sprzętu i umiejętności.
Przed zabiegiem należy wykonać zdjęcie rentgenowskie zęba. Na tej podstawie chirurg szczękowy decyduje o doborze znieczulenia. U większości osób stosowane jest znieczulenie miejscowe, czyli takie, które aplikowane jest bezpośrednio w okolice wyrywanej ósemki. Dzięki nowoczesnym rodzajom znieczulenia cały zabieg przebiega wyjątkowo komfortowo i jest praktycznie bezbolesny. Znieczulenie stosuje się także, gdy konieczne jest delikatne przecięcie dziąsła, by wydobyć ząb mądrości.
Bezbolesne wyrywanie zębów mądrości
Nowoczesne formy znieczulenia sprawiają, że wizyta u dentysty będzie miłym wspomnieniem. Wiele osób boi się wyrywania zębów. Zupełnie niepotrzebnie. Obecnie stosowane są bardzo cienkie igiełki, praktycznie niewyczuwalne. Dentysta szybkim i wprawnym ruchem aplikuje znieczulenie miejscowe. Po krótkiej chwili można usunąć zawadzający ząb. Bolesne ósemki często ranią dziąsła lub przeszkadzają w jedzeniu. Właśnie taki dyskomfort jest wskazaniem do usunięcia zęba.
Nie należy obawiać się bólu, gdyż procedura wyrywania ósemki zakłada sprawne usunięcie zęba mądrości. Znieczulenie trwa od momentu aplikacji do kilku godzin po wyrwaniu. Czasem, gdy ząb tkwi pod dziąsłem, konieczne jest małe nacięcie dziąsła. Ta czynność dzięki zastosowanemu znieczuleniu jest także bezbolesna, praktycznie nieodczuwalna przez pacjenta. Cały zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, po czym pacjent może wracać do domu.
Rodzaje zabiegów dentystycznych w obrębie ósemek
Do usuwania kłopotliwych ósemek stosowane są zwykle dwa typy zabiegów. Jeden odnosi się do zęba, który już wyrósł, drugi, nieco bardziej skomplikowany do zęba zatrzymanego. To właśnie przy zatrzymanej ósemce znieczulenie jest także ważne. Wyrywanie zęba mądrości połączone bywa z nacięciem dziąsła, a następnie z zaszyciem zębodołu. Dzięki znieczuleniu miejscowemu pacjent cały proces odbywa bez bólu. To bardzo ważne, gdyż czasem pacjenci muszą usunąć obie ósemki dolne lub górne.
Jeśli zajdzie taka potrzeba i konieczność, dentysta specjalizujący się w ekstrakcjach ósemek, dokładnie wyjaśni, na czym polega zabieg. Dodatkowo warto pamiętać, że znieczulenie miejscowe jest bezpieczne i skuteczne. To oznacza, że wyrywanie ósemek nie boli, albo ból jest mało odczuwalny.
Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit |