Jaką książkę kupić na prezent?

[REKLAMA]

Nie ma chyba bardziej ogólnego pytania, niż „jaką książkę kupić na prezent?”. To tak jakby zapytać obcego człowieka, co twoje dziecko powinno dostać dziś na obiad, albo który film najbardziej spodoba się twojej ukochanej. By w pełni odpowiedzieć na to pytanie potrzeba by wiele akapitów i tyle samo tytułów książek, a i tak nie było by w 100% pewne czy będzie to udany zakup.

Część książek jest już na tyle stara, że ich polecenie może nastręczyć problem już z samym zdobyciem danego tytułu. Teoretycznie w Internecie można znaleźć wszystko, jednak są takie książki, które zostały wydane małym nakładem, a ich popularność do dziś utrzymuje je z dala od rynku wtórnego. Można jednak polecić kilka tytułów zainteresowanej osobie, uwzględniając w swojej odpowiedzi różnorodny gust ludzi lubiących czytać i to właśnie znajdziesz w poniższym tekście (a potem na półkach w księgarni).
Psychologia, tajemnica i zagadka kryminalna

Książki, które opisują zwykłe życie bohatera, jego problemy, przemyślenia, chwile radości oraz relacje z innymi są w miarę popularne. Zawsze można znaleźć w nich coś dla siebie, a często też elementy wspólne, które pozwalają jeszcze bardziej zżyć się z bohaterem. W pewnym momencie, jak w przypadku „Dziewczyny z pociągu”, coś się zmienia, a czytelnik otrzymuje tajemnice do rozwiązania, która okazuje się częścią większej zagadki kryminalnej. Główna bohaterka jeździ codziennie do pracy pociągiem i wyobraża sobie po drodze różne scenariusze związane z ludźmi z domu, który zawsze mija na swojej trasie do Londynu. W końcu jednak przychodzi taki dzień, że scena, którą widzi (znana jej tylko z widzenia kobieta całująca się z mężczyzna, którego wcześniej nie widziała w jej domu) burzy idylliczny świat, który sobie skonstruowała na potrzeby zajęcia własnych myśli. Szybko okazuje się też, że owa kobieta zostaje uznana za zaginioną, a główna bohaterka może mieć na ten temat ważne informacje… tyle, że nic nie pamięta, bo była pijana. Jeśli dodamy do tego problemy z alkoholem, nieudane małżeństwo, zwolnienie z pracy oraz fakt, że nasza bohaterka chce pomóc człowiekowi, którego tak naprawdę nie zna to otrzymamy naprawdę ciekawą intrygę fabularną – i świetną historię na 2-3 dni, gdyż od tej książki nie sposób się oderwać.

Narastająca groza

Wracając znowu do życia codziennego – bo jakże by inaczej, w końcu to świetne pole do popisu dla każdego gatunku książek – warto sięgnąć po jedną ze starszych powieści Stephena Kinga. Autor ten został swojego czasu królem strachu amerykańskiego pochodzenia, a jego debiutancka powieść „Carrie” do dziś przeraża i jednocześnie fascynuje ludzi na całym świecie. Niby nie ma tu nic specjalnego, ot dziewczyna, która ma problemy w szkole, ze względu na fakt, że jej matka trzyma ją pod kloszem i na każdym kroku przeprowadza indoktrynację religijną. Pewnego dnia pod prysznicem po WF-ie dostaje ona swoją pierwszą miesiączkę, jednak nie wiedząc co się dzieje wpada w panikę. Koleżanki brutalnie ją wyśmiewają, a dalsze wydarzenia zdają się iść starym torem. Jest bezczelna uczennica, która planuje zemstę, jest dziewczyna, która żałuje swojego zachowania, jest miły chłopak, który zaprasza Carrie na bal i jest element nadprzyrodzony – moc, którą główna bohaterka odkrywa w sobie i uczy się używać, a którą jej matka określa jako szatańską. Powieść nie jest długa, ale im dalej zabrnie czytelnik, tym jej klimat staje się bardziej gęsty i przerażający (bo samo życie codzienne może być straszne, jeśli otoczenie nas nie akceptuje).

Puśćmy wodzę fantazji, czyli książka z cyklu „co by było gdyby…”

Zastanawialiście się kiedyś co by było gdyby dana rzecz się nie wydarzyła lub wręcz przeciwnie, gdyby coś doszło jednak do skutku? Co jeśli by np. J.F. Kennedy nie zginął w zamachu? Jak wyglądała by Ameryka, gdyby nie doszło do wojny w Wietnamie? Jedna z nowszych powieści Kinga świetnie próbuje rozwiązać tę zagadkę. Główny bohater dostaje się tu więc przez magiczne drzwi do świata, gdzie jeszcze nie doszło do zamachu i ma szansę zmienić historię – cofa się w czasie. W każdej chwili może jednak wrócić i sprawdzić konsekwencje swojego postępowania, jednak ponowne wejście resetuje poprzednie wybory. Książka ta jest gruba i niesamowicie wciąga, a to za sprawą nie tylko świetnie skonstruowanej fabuły, ale i klimatycznie skonstruowanego świata codzienności w USA z lat 60-tych XX wieku. Tytułem, który powinniście w tym przypadku szukać w najbliższej księgarni (lub w Sieci) jest „Dallas ’63”.

Dziękujemy portalowi KsiążkaDlaMnie.pl za współpracę merytoryczną.

2 thoughts on “Jaką książkę kupić na prezent?

  1. Temi

    2 kwietnia, 2016 at 7:29pm

    Oh mam podobny problem. Mój ojciec jest molem książkowym, zawsze chętnie je dostaje i czyta, jak i daje. Choć najlepiej mu idą zagadki, kryminały i akcja…

  2. ranerQ

    24 stycznia, 2017 at 5:02pm

    Każdą książkę przeczytam. Szczególnie jeżeli jest to prezent. Choć gustuję w kryminałach tak jak powiedziałem przeczytam każdą.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.