Rok 2015 międzynarodowym rokiem światła.

[REKLAMA]

Światło odkrywa wielką rolę w naszym życiu. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez niego. Jego skomplikowana natura prowadzi do wielu odkryć i zastosowań światła w życiu codziennym. Zastanów się teraz jednak – kiedy ostatni raz naprawdę dobrze widziałeś gwiazdy?

Dzięki zastosowaniu światła jako medium przekazywania informacji, coraz więcej ludzi ma szybki dostęp do sieci. Internet w ciągu ostatnich lat całkowicie zmienił nasz świat i nikt już nie wyobraża sobie życia bez niego. To właśnie światłowody sprawiły, że internet stał się tak szybkim środkiem komunikacji. Wprowadzenie energooszczędnych żarówek LED natomiast pozwoliło nam znacznie zredukować zużycie energii elektrycznej w naszych gospodarstwach domowych, co z kolei przyczynia się do ochrony środowiska. Jednak światło, a raczej nieumiejętne korzystanie z niego przez ludzkość, niesie za sobą negatywne strony, w głównej mierze zanieczyszczenia świetlne.

Działacze z Rosji, Meksyku i Ghany i Nowej Zelandii, w 2012 zaproponowali, aby rok 2015 został rokiem światła. Ma to na celu zwrócić uwagę całego świata na rosnącą rolę światła w naszym życiu, a także na problem zanieczyszczenia świetlnego oraz upamiętnić rocznice ważnych odkryć związanych ze światłem. Do wydarzenia przyłączyło się 28 innych państw (jednak nie Polska). Program posiada statut w którym wypisane są założenia inicjatywy. Jednym z celów inicjatywy jest walka z jasnym i bezgwiezdnym niebem.

Zanieczyszczenie świetlne to inaczej emisja sztucznego światłą w niebo. Powstaje na skutek wysyłania światła poza granice obszaru, który chcemy oświetlić. Największą konsekwencją tego jest brak czarnego nieba. Jeżeli nie zaczniemy z tym walczyć, i jeżeli problem nadal będzie tak bardzo się nasilał, być może już za kilka lat gwiazdy będziemy mogli oglądać tylko z nielicznych miejsc w Polsce. Czy wiesz o tym, że z Polski można było doskonale zobaczyć Drogę Mleczną? I to jeszcze do niedawna. Teraz jest to możliwe jedynie w Bieszczadach, które są najmniej zanieczyszczonym światłem obszarem w Polsce. Jednak jeżeli problem będzie się nasilał, to i tam niedługo przestanie być widać czarne niebo.

ONZ oraz międzynarodowy komitet przy wsparciu UNESCO, poprzez nazwanie 2015 roku Rokiem Światła, chcą także promować naukowe podejście do światła. W Internecie pojawiło się wiele filmików pokazujących wiele sposobów obchodzenia się ze światłem, dzięki którym będziemy oszczędzali energię elektryczną, oraz które pomogą nam zredukować emisje światła w niebo.

W ramach obchodów inicjatywy, każdy z miesięcy został dedykowany jednemu z naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju nauki o świetle. Oprócz tego kraje biorące udział w wydarzeniu zaplanowały szereg działań mających na celu promowanie umiejętnego i wydajnego gospodarowania światłem. Dla młodzieży szkolnej zorganizowano wiele konkursów mających na celu pokazywanie problemów związanych z światłem. Przewodniczący komitetu przypomniał także, że nadal ponad 25% ludzkości na świecie żyje bez energii elektrycznej. Jeśli natomiast jesteś ciekawy jak bardzo zanieczyszczone światłem jest twoje miasto, oraz czy gdzieś w okoli jest dogodne miejsce do obserwowania gwiazd, w sieci można znaleźć mapy sztucznego światła, oraz mapy miejsc zanieczyszczonych sztucznym światłem.

 

Autor:
Artykuł przygotował zespół lunaoptica.pl – sklepu internetowego z profesjonalnym oświetleniem dla domu i ogrodu.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.