Klinika laryngologiczna – jakie zabiegi można tam wykonać?

Myśląc o klinice laryngologicznej wielu z nas może wydawać się, że zabiegi, które są tam wykonywane, ograniczają się głównie do obszaru zatok i aparatu słuchowego. Okazuje się jednak, że laryngologia i otolaryngologia to szerokie obszary, obejmujące zabiegi z zakresu nie tylko oczyszczania zatok.

Jakie zabiegi wykonasz w klinice laryngologicznej?

FEOZ – endoskopowa operacja zatok

Naturalnie, jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w klinice laryngologicznej jest operacja oczyszczania zatok. Na dziś FEOZ jest najmniej inwazyjnym zabiegiem wykonywanym endoskopowo i ograniczającym ingerencję w tkanki stałe jedynie do niezbędnego minimum. Dzięki postępowi medycyny zabieg zalicza się do chirurgii jednego dnia i choć jest on wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjent może wrócić do domu zwykle już kilka godzin po operacji.

Przy problemach z zatokami często okazuje się, że ich podłoże dotyczy innych obszarów w obrębie twarzoczaszki. Dlatego też w klinice laryngologicznej można wykonać także inne zabiegi, niezwiązane bezpośrednio z oczyszczaniem zatok.

Jakie to zabiegi?

Septoplastyka – korekta przegrody nosowej

Septoplastyka jest zabiegiem mającym na celu przywrócenie przegrodzie nosowej prawidłowej anatomii. Krzywa przegroda nosowa nie tylko może przyczyniać się do występowania przewlekłego zapalenia zatok, ale wywoływać też inne skutki, jak trudności w oddychaniu czy chrapanie.

Zabieg jest krótki i małoinwazyjny. Trwa ok 60 minut, a wykonywany jest metodą endoskopową wewnątrznosowo, co wyklucza konieczność ingerowania w tkanki stałe na zewnątrz nosa i nie powoduje widocznych blizn. Przy pomocy mikronarzędzi wykonywane jest cięcie przedsionka nosa, a następnie od części chrzestnej odwarstwiana jest błona śluzowa. Gdy zdeformowanie zostanie usunięte, chrząstka jest preparowana i przywracana na właściwe miejsce.

Wśród wskazań do wykonania septoplastyki wyliczamy:

  • problemy z oddychaniem przez nos
  • skrzywiona przegroda
  • zaburzenia węchu
  • chrapanie
  • bezdechy senne
  • krwawienia z nosa
  • nawracające zapalenia zatok przynosowych

Konchoplastyka – plastyka małżowin nosowych

Konchoplastyka jest zabiegiem korygującym małżowiny nosowe. Do jej wykonania stosuje się fale radiowe za pomocą wbitych podśluzówkowo biopolarnych elektrod. Podgrzewają one przyległe struktury powodując kontrolowaną koagulację. Efekt powoduje obkurczanie, ściąganie albo usztywnianie operowanej tkanki. Choć zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, czas jego trwania jest krótki.

Oczekiwane efekty widoczne są po ok 3-5 tygodniach od zabiegu. Rekonwalescencja trwa od dwóch tygodni i jest to okres, w którym należy stosować się do zaleceń uzyskanych po zabiegu od lekarza.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.