Jak zajęcia z integracji sensorycznej mogą pomóc dzieciom?

[REKLAMA]

Terapia SI może pomóc dzieciom z różnymi trudnościami. Na zajęcia z integracji sensorycznej uczęszczają osoby, które m.in.: mają kłopoty z koncentracją oraz utrzymaniem równowagi, nie radzą sobie ze swoimi emocjami, boją się niespodziewanego dotyku, mają trudności w wykonywaniu codziennych czynności – takich jak ubieranie się czy cięcie nożyczkami. Dodatkowo, taki kurs może pozytywnie wpłynąć na osoby z ADHD, zespołem Downa oraz innymi zaburzeniami.

Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej o terapii SI.

Co to jest integracja sensoryczna?

Zanim odpowiemy na pytanie, co to jest integracja sensoryczna, skupimy się na krótkim przedstawieniu układu sensorycznego. Człowiek każdego dnia styka się z różnymi bodźcami, które odbiera przy pomocy: dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku. Oprócz tych podstawowych zmysłów w układzie sensorycznym znajduje się równowaga, interocepcja i propriocepcja. Wszystkie te elementy pozwalają na odebranie bodźca i odpowiednie zrozumienie go w celu właściwego zareagowania, np. odsunięcia ręki po dotknięciu gorącej blachy. U niektórych osób, dochodzi jednak do pewnych zaburzeń wymagających rozpoczęcia terapii SI. Może być to wynikiem wysokiej wrażliwości, niedojrzałości układu nerwowego lub zespołu Aspergera czy autyzmu.

Jak przebiegają zajęcia z integracji sensorycznej?

Choć może Ci się wydawać, że Twoje dziecko powinno uczestniczyć w kursie integracji sensorycznej, to o dołączeniu dziecka na terapię SI decyduje terapeuta podczas diagnozy. Proces diagnostyczny składa się z kilku etapów i dostosowuje się go do wieku dziecka. Dopiero gdy rozmowa z rodzicami i wykonane przez małego pacjenta testy potwierdzą zaburzenia integracji sensorycznej, należy rozpocząć terapię. W każdym przypadku terapeuta stawia określone cele, które zamierza regularnie osiągać, współpracując z dzieckiem.

Zajęcia z integracji sensorycznej w dużej mierze opierają się na zabawie – tak aby zachęcić kilkulatka do udziału w systematycznych ćwiczeniach. Zestaw wykonywanych zadań zawsze dopasowywany jest do konkretnych zaburzeń – np. inaczej będzie wyglądać spotkanie z dzieckiem, które wykazuje trudności w obrębie zmysłu dotyku, a inaczej z pacjentem mającym problem z panowaniem nad swoimi emocjami. Należy pamiętać o tym, że taka terapia to nie kilka spotkań, ale kilka miesięcy wspólnej pracy, dlatego warto zadbać o to, aby dziecko z przyjemnością brało w niej udział.

Efekty kursu integracji sensorycznej

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – terapia SI to długotrwały proces. Warto jednak zainwestować swój czas i pieniądze w to, aby wspomóc swoje dziecko. W rezultacie może dojść m.in.: do poprawy jego zdolności motorycznych i równowagi, umiejętności komunikowania swoich potrzeb i panowania nad swoimi emocjami. Oczywiście nie powinnaś pokładać całej nadziei w pracy terapeuty SI. Zadowalające efekty kursu wymagają także treningów w domu. Potrzebne więc będzie Twoje zaangażowanie i chęć dziecka do regularnych ćwiczeń.

Skoro wiesz już, co to jest integracja sensoryczna i jak przebiega terapia, to nie zwlekaj i jeśli podejrzewasz problem, to zapisz swoje dziecko na diagnozę i kurs. Integracja sensoryczna jest naprawdę niezbędna do prawidłowego odbierania świata. W wielu gabinetach pacjentami są nie tylko dzieci, ale i dorośli, którzy szukają pomocy. Im szybciej rozpocznie się pracę nad układem sensorycznym, tym lepiej. Osobom z Poznania i okolic możemy polecić wizytę w gabinecie Wrytmieuważności, gdzie terapie prowadzone są z dużym zaangażowaniem i z uwzględnieniem potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.