Podróżujesz po Węgrzech lub Rumunii? Pamiętaj o winietach!

Winiety dla samochodów obowiązują w wielu krajach Europy. To nic innego jak dowód wniesienia opłaty drogowej, do której zobowiązani są kierowcy poruszający się po autostradach oraz drogach szybkiego ruchu. W niektórych krajach pozwolenie jest wymagane nawet na drogach lokalnych, więc najlepiej wykupić winietę przed rozpoczęciem podróży.

Przeważnie spotykamy się z nalepką, którą należy nakleić na szybę naszego auta, możemy wówczas swobodnie podróżować po danym kraju. Inna sytuacja spotyka nas w przypadku wykupienia winiety online, wówczas nalepka nie jest potrzebna, a informacje znajdują się w centralnym systemie. Opłaty w zależności od miejsca, w którym podróżujemy mogą się różnić, dlatego najlepiej sprawdzić wszelkie informacje przed wyjazdem.

Winiety na Węgrzech

Jeśli wybieramy się na Węgry i zamierzamy wygodnie podróżować naszym autem, warto zatroszczyć się o zakup winiety z wyprzedzeniem. Winiety można wykupić na interesujący nas okres, aby dopasować usługę do naszych potrzeb – zarówno na kilka dni, jak i na rok. 

Jak najwygodniej wykupić winietę?

Okazuje się, że tego rodzaju pozwolenia możemy wykupować w wielu miejscach jak stacje 

benzynowe czy przejścia graniczne. Jednak polecamy zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem podróży, za pomocą systemu internetowego. Unikamy wówczas kolejek i wygodnie rejestrujemy auto w systemie winietowym. Pamiętajmy, że podróżowanie po Węgrzech bez aktywnej winiety może wiązać się z uzyskaniem odpowiedniego mandatu.

Na Węgrzech winiety są niezbędne zarówno dla samochodów osobowych, przyczep, jak i motocykli. Oddzielne kategorie stanowią także mniejsze samochody dostawcze czy autobusy.

Jak sytuacja wygląda w Rumunii?

Wybierając się w podróż do Rumunii, musimy pamiętać, że winiety są obowiązkowe na drogach każdej kategorii dla samochodów osobowych do 3,5 tony. Z opłat zwolnione są jedynie motocykle oraz przyczepy. Wykupując winietę, warto zwrócić uwagę na to, że edycja danych czy zwrot nie jest możliwy, dlatego podczas wprowadzania danych trzeba sprawdzić wszystko kilka razy. Brak winiety to dosyć duży problem, ponieważ mandat może okazać się wysoki i w przeliczeniu na złotówki wynieść nawet 4000 złotych dla samochodów ciężarowych i około 400 zł dla osobówek.

Podobnie jak w przypadku Węgier, Rumunia oferuje kilka miejsc, gdzie możemy kupić winiety stacjonarnie. Jednak niewiele osób korzysta z tego rozwiązania. Najbardziej popularne są serwisy internetowe, w których można kupić winietę na Rumunię. System jest bardzo wygodny i w kilka minut możemy mieć gotowe pozwolenie do podróżowania po rumuńskich drogach.

Dlaczego warto kupować winiety online?

Decydując się na zakup winiety online, nie tylko oszczędzamy czas i robimy to w wygodny sposób bez wychodzenia z domu, ale również możemy w odpowiedni sposób przygotować się do naszej podróży. Na stronach, które oferują sprzedaż winiet znajdziemy wiele przydatnych informacji na temat zakupu samych winiet, kategorii pojazdów i przepisów obowiązujących w danym kraju.

Węgry i Rumunia różną się odrobinę w zależności od kategoryzacji pojazdów i opłat, należy o tym pamiętać. Dodatkowo na stronach znajdziemy także ciekawe porady dla kierowców, które informują o nietypowych przepisach czy ograniczeniach prędkości obowiązujących na danym terenie.

W przypadku zakupu online nie musimy obklejać naszego auta naklejkami, które nie tylko nie są estetyczne, ale później trudne do usunięcia i jak wiadomo pozostawiają na naszej szybie ślady, które później trzeba odpowiednio szorować.

Ciekawostką jest, że winiety w Australii trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem. Okazuje się, że są one aktywne dopiero po 18 dniach od ich wykupienia, więc jeśli wcześniej nie przygotujemy się do wyjazdu, możemy mieć dosyć spory problem.

Jest to szczególnie ważne dla osób, które podróżują do konkretnego miejsca po raz pierwszy. Pamiętajmy również, że przepisy mogą się zmieniać i ciężko jest za nimi nadążać, a strony z winietami pozwalają na zdobycie najlepszej wiedzy praktycznie w jednym miejscu.

Dlaczego muszę kupować winiety?

Nie jest to żaden problem, ale wygoda i sposób na oszczędność dla kierowców. W krajach, w których funkcjonują winiety, płacimy raz, a możemy korzystać z przejazdów ile się nam podoba w czasie, który opłaciliśmy. 

W krajach, w których nie ma systemu winietowego opłaty pobierane są w tradycyjny sposób – na bramkach. Jest to mało wygodne, ponieważ powoduje kolejki, a do tego płacimy oddzielnie za każdy przejazd, co w większości przypadków okazuje się znacznie droższe od zakupu winiety, w szczególności, gdy podróżujemy po danym kraju dużo.

Jeśli w danym kraju podróżuje się nam wygodnie, ponieważ infrastruktura drogowa jest odpowiednio rozbudowana, należy pamiętać, że jest to właśnie zasługa pieniędzy pozyskiwanych z winiet. Przeważnie środki są przekazywane na budowę nowych dróg, naprawy i konserwację obecnych, a także wprowadzanie odpowiednich systemów, które mają wpływać na bezpieczeństwo kierowców.

Jakie dane są potrzebne do zakupu winiety?

Może się to różnić w zależności od tego w jakim kraju zamierzamy wykupić winietę, a w przypadku Węgier i Rumunii będą to przede wszystkim:

  • Rodzaj pojazdu, dla którego wykupujemy winietę. 
  • Numer rejestracyjny pojazdu – winieta jest przypisywana do konkretnego numeru rejestracyjnego, nie może być wykorzystana dla kilku pojazdów z różnymi numerami rejestracyjnymi
  • Kraj rejestracji pojazdu – ma wpływ na wysokość opłaty
  • Czas trwania winiety – decydujemy jak długo będziemy korzystać z pozwolenia na korzystanie z dróg w danym kraju.
  • Dane osobowe – nie mają znaczenia odnośnie do tego, kto będzie później podróżował samochodem, ale są niezbędne do wypełniania podczas składania zamówienia online.
  • Rodzaj płatności – w większości stron internetowych, które oferują zakup winiet online mamy do dyspozycji przynajmniej kilka sposobów płatności. Są to karty kredytowe, paypal czy różne płatności online powiązane ze stronami bankowości elektronicznej.

Jak odbywa się kontrola winiet?

Jeśli sądzimy, że uda się nam przemknąć niezauważalnie przez niektóre kraje bez wykupienia winiety to lepiej od razu pozbyć się takich złudzeń. Dzieje się tak dlatego, że w większości miejsc mamy do czynienia z automatyczną kontrolą winiet. Kamery i elektroniczne systemy sprawdzają przejeżdżające samochody, do tego możemy spotkać się z kontrolami manualnymi, za pomocą których określa się, czy podróżujący posiada odpowiednie pozwolenia.

W związku z tym, aby uniknąć wysokich mandatów, należy bezwzględnie wykupić winietę przed wjazdem do danego kraju lub najpóźniej na granicy. Jeśli wykupimy winietę za późno, możemy mieć z tego powodu nieprzyjemności.


Wystarczy jednak zaplanować podróż z wyprzedzeniem i wygodnie kupić winietę na Węgry czy Rumunię i podróżować bez stresu.

Podsumowanie

Wybierając się do takich krajów jak Węgry czy Rumunia należy sprawdzić nie tylko informacje o miejscowych przepisach ruchu drogowego, ale również zatroszczyć się o zakup winiet, które pozwolą w legalny sposób poruszać się po miejscowych drogach.

Najwygodniejszy i najszybszy sposób na zakup winiety to opcja online. Wystarczy wpisać dane naszego pojazdu, wybrać czas, na który chcemy wykupić usługę i po chwili możemy legalnie wjeżdżać do danego kraju.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.