Poruszanie się na wózku inwalidzkim jest bardzo trudne dla osoby niepełnosprawnej zwłaszcza w sytuacji, w której spotyka on na swojej drodze trudności architektoniczne- schody, wzniesienie czy samochód. Ułatwieniem swobodnego poruszania się są rampy podjazdowe. Czym jest to rozwiązanie i jakie ma główne zalety? Gdzie znajduje swoje zastosowania i czy warto w nie zainwestować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Rampy aluminiowe dla osób niepełnosprawnych- jakie funkcje pełnią?
Rampy aluminiowe dla niepełnosprawnych to specjalne szyny najazdowe teleskopowe umożliwiające łatwiejszy wjazd wózka elektrycznego do pojazdu, do budynków czy na wzniesienie. Rampy progowe aluminiowe to wyposażenie do kupienia osobno, ale niezbędne do wszelkich wózków elektrycznych. Rampy aluminiowe dla osób niepełnosprawnych umożliwiają poruszanie się po schodach w górę lub w dół przy użyciu wózka elektrycznego. Swoje zastosowania zyskują zarówno w placówkach medycznych, jak i w domach wolnostojących ze schodami lub wzniesieniami.
Ułatwienia dla wózków inwalidzkich
Rampa podjazdowa to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Rampy podjazdowe ułatwiają transport ciężkich ładunków i swobodne poruszanie się osoby niepełnosprawnej po schodach czy wzniesieniach bez konieczności zaangażowania osoby trzeciej. Nawierzchnia rampy wykonana jest z materiału antypoślizgowego, co podnosi poziom bezpieczeństwa użytkownika podczas użytkowania. Rampy są wykonane z aluminium o wysokiej trwałości, dzięki czemu służą one przez wiele lat. Możliwość wysuwania teleskopowego jest bardzo praktyczna i funkcjonalna, pozwala na dostosowanie długości do aktualnych potrzeb. Dzięki zastosowaniu ramp podjazdowych, poruszanie się na wózku inwalidzkim jest o wiele bardziej komfortowe. Co więcej, możliwość samodzielnego pokonywania np. pięter w domu daje osobie niepełnosprawnej poczucie sprawczości i samodzielności, co jest bardzo ważne dla jego nastawienia psychicznego.
Rampy podjazdowe- rodzaje
Najbardziej popularne są rampy uniwersalne. Umożliwiają one likwidację progów, dają możliwość swobodnej regulacji rozstawu ramp od siebie. Innym rozwiązaniem są rampy żebrowane, które posiadają charakterystyczną konstrukcję w kształcie żeber. Składają się one na cztery i nie zajmują wiele miejsca po złożeniu. Rampa aluminiowa współgra z każdym wózkiem inwalidzkim. Jest kupowana oddzielnie, ale jej zakup jest naprawdę korzystną inwestycją, którą docenią osoby niepełnosprawne.
Artykuł sponsorowany