Afty w jamie ustnej to dość kłopotliwa dolegliwość. Nie oznaczają poważnych problemów ze zdrowiem, jednak powodują duży dyskomfort i ból przy mówieniu i jedzeniu. Trudno je wyleczyć z dnia na dzień ze względu na wilgotne miejsce ich powstawania. Jaka jest przyczyna ich pojawiania? Czy istnieje skuteczny lek na afty?
Dlaczego afty pojawiają się w jamie ustnej?
Afty to niewielkie ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, nazywane też nadżerkami lub owrzodzeniami. Pokryte są białym nalotem i otoczone rumieniem. Występują najczęściej na języku, wargach, podniebieniu miękkim i policzkach. Niestety nie można jednoznacznie stwierdzić jaka jest przyczyna powstawania tej bolesnej dolegliwości. Prawdopodobnie afty pojawiają się na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, chorób układu pokarmowego lub migdałków. Często mają związek z chorobami zębów (próchnica, zapalenie miazgi, wyżynające się ósemki, kamień nazębny), mechanicznymi uszkodzeniami jamy ustnej poprzez ukłuciami szczoteczką do zębów lub niewłaściwie dopasowaną protezą.
Objawy
Afty możemy podzielić na małe i duże. Z tymi pierwszymi częściej zmagają się dorośli niż dzieci. Mają charakter przewlekły. Głównym objawem towarzyszącym jest powiększenie węzłów chłonnych. Przeważnie ustępują po dwóch tygodniach. W przypadku afty dużej pojawiają się głębokie owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej, które po wygojeniu pozostawiają blizny. Najczęściej dolegliwość obejmuje 1-2 wykwity, które znikają po około miesiącu.
Skuteczny lek na afty
Afty występują u około 20 procent Polaków, a problem jest często bagatelizowany, jednak warto zaopatrzyć się w maści i płyny do płukania ust. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić leki sterydowe. Jaki lek na afty wybrać w pozostałych przypadkach? Przeważnie wystarczą specjalistyczne preparaty, które łagodzą stany zapalne i zmniejszają ból. Warto wybrać płyn do płukania jamy ustnej z diklofenakiem, który działa miejscowo i przyspiesza gojenie się aft. Do innych sposobów należą płukanki ziołowe z szałwii, rumianku, łopianu lekarskiego lub liści malin. Należy również pamiętać, żeby w trakcie leczenia aft zrezygnować z gorących napojów, alkoholu, owoców cytrusowych, czekolady, słonych, ostrych i kwaśnych posiłków, które mogą dodatkowo podrażnić błonę śluzową jamy ustnej.
zarobki11
28 grudnia, 2017 at 8:53pmbardzo przydatny artykuł
PATRYCJA
21 kwietnia, 2018 at 9:28pmza dzieciaka jak miałam aftę mama mówiła ~`jesz za duzo słodyczy… teraz zjedz ogórka kiszonego i ci przejdzie do jutra…
i powiem wam ze to zawsze mi działa. ogórek kiszony najlepszy