Alergie towarzyszą wielu osobom codziennie, skutecznie uprzykrzając im życie. Alergenem może być właściwie wszystko – od często spotykanego kurzu czy sierści zwierząt domowych aż po zupełnie niewiarygodne składniki pożywienia. Alergie objawiają się na różne sposoby, a liczba alergików stale rośnie. Ktoś, kto nigdy nie miał uczulenia, może nagle zacząć odczuwać nieprzyjemne objawy towarzyszące mu – to znak, że pora na wizytę u alergologa, nawet jeśli do tej pory nie stanowiło to problemu.
Objawy alergii wziewnej
Alergie wziewne wywoływane są przez pyłki roślin wdychane z powietrzem – stąd ich nazwa. Zanieczyszczone związkami siarki oraz azotu powietrze wzmaga skłonność do alergii, ponieważ pod ich wpływem osłabieniu ulegają błony śluzowe, a alergeny łatwiej w nie wnikają, wywołując podrażnienie. Dotyczy to różnych części układu oddechowego, a także spojówek – to tutaj najczęściej występują objawy, które wywołuje alergia wziewna. Uczulające pyłki pojawiają się wczesną wiosną (to wtedy kwitną drzewa, na przykład olcha, brzoza lub leszczyna), następnie kwitną trawy, zboża, bylica, a w końcu obecność alergenów zanika późną jesienią.
Do najczęstszych objawów alergii wziewnej zalicza się przede wszystkim uporczywe kichanie i katar. Nieżyt błony śluzowej nosa może trwać nawet kilka tygodni, co pociąga za sobą bóle głowy. Częsty jest także kaszel, który przeszkadza w śnie lub aktywuje się rano. Wielu alergików skarży się na zapalenia spojówek, czyli łzawienie, zaczerwienienie, opuchliznę wokół oczu i świąd.
Jak sprawdzić, czy to alergia?
Po zauważeniu takich jak opisane wyżej objawów warto udać się do lekarza. Po wykluczeniu innych przyczyn przez lekarza pierwszego kontaktu alergolog zleca wykonanie testów skórnych, które polegają na nakładaniu na skórę kropli alergenów i nakłuwaniu jej delikatnie. Jeśli pacjent jest uczulony, z miejsca nakłucia rozleje się odczyn – zaczerwienienie lub opuchlizna. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla zdrowia. Dzięki niemu alergolog orzeka, jakie alergeny są odpowiedzialne za objawy i pacjent wie, czego powinien w miarę możliwości unikać. Można też wdrożyć odpowiednie leczenie, mające na celu złagodzenie lub zlikwidowanie objawów alergii.
Leczenie i zapobieganie
Życie z alergią wziewną jest niestety obwarowane zakazami. Jeśli uczula pyłek powszechnie występujących traw, osoba silnie uczulona musi zrezygnować ze spacerów w miejsca jej występowania. Jeśli unikanie alergenów wiązałoby się z poważnymi utrudnieniami (na przykład blisko domu rosną pylące drzewa, lub pacjent jest uczulony na kurz), alergolog zleci leki przeciwhistaminowe. Przyjmuje się je w okresie występowania alergenu.
Powikłania nieleczonych alergii
Alergia wziewna to dolegliwość, której nie wolno bagatelizować. Nieleczona znacznie utrudnia codzienne życie – wiąże się z niemal stałym katarem, utrudnieniami w oddychaniu, łzawieniem oczu. Co więcej, silna alergia może prowadzić do wstrząsu, gdy system immunologiczny nie poradzi sobie z wysokim stężeniem uczulającej substancji. Nieleczona alergia wziewna grozi także zachorowaniem na astmę.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem alergologiczna.pl