Bursztyn we współczesnych wierzeniach, kościołach i religiach

[REKLAMA]

Religii i wyznań mamy dziś naprawdę mnóstwo. W tym wpisie chcemy przyjrzeć się bliżej jednemu ze związków wyznaniowych, z którego tezami zgadzać się może wielu z nas. Mowa o Ludziach Słońca, dla których elementem kultu jest m.in. bursztyn.

Kim są Ludzie Słońca?

Wielu z nas wie, czym jest tzw. Noc Kupały. O ile dziś święto przypadające na noc z 21 na 22 czerwca podczas przesilenia letniego kojarzy się przede wszystkim z dobrą zabawą, dla dawnych Słowian było ono czymś niezwykłym. Było to dla nich święto ognia, miłości, radości oraz płodności. Zresztą w niektórych miejscach tradycja ta przetrwała do dzisiaj.

Nie bez powodu wspominamy tutaj Noc Kupały. Jak się okazuje, jest to święto najważniejsze związku wyznaniowego Ludzie Słońca. W najprostszym tłumaczeniu jest to związek, który opera się na poszanowaniu praw wszystkich istot, w tym człowieka. Ludzie Słońca wieżą, że można kreować lepszą przyszłość dzięki obcowaniu z naturą, podobnie jak poprzez rozwijanie swoich talentów i tworzenie sztuki, z czym trudno się nie zgodzić. Wspomnianą Noc Kupały traktują oni jako zwycięstwo Słońca nad nocą. Dlatego w tym dniu bawią się i tańczą na świeżym powietrzu. Biesiada przy ogniskach trwa do godzin porannych.

Bursztyn elementem kultu

Jak nie trudno się domyślić, Kościół Ludzi Słońca czci najjaśniejszą z gwiazd. Dla jego wyznawców odpowiednikiem Słońca na ziemi jest bursztyn. Ludzie Słońca wierzą, że żywica drzew, która po tysiącach lat zmienia się w bursztyn, ma wysoki współczynnik załamania światła i w kontakcie ze słońcem wytwarza mityczną energię. W ten sposób bursztyn uzyskuje odpowiedni stan skupienia i jest obowiązkowy podczas obrzędów Kościoła Ludzi Słońca. Potwierdza to sama nazwa. Bursztyn to termin pochodzący od słowa Börnstein, co oznacza palący się kamień.

Warto zaznaczyć, że wierzenia mają tutaj swoje odniesienie do etnografii. Jak wskazują udokumentowane badania etnograficzne, ludy zamieszkujące tereny przyległe do Morza Bałtyckiego i Północnego już w paleolicie (starsza epoka kamienia) używali bursztynów jako amuletów i ozdób. Bursztyn był przedmiotem kultu i wymiany. Określano go mianem tzw. złota Północy, dlatego istniał na niego duży popyt, zwłaszcza wśród ludów zamieszkujących rejony Morza Śródziemnego  i delty Nilu (Egipt).

Kościół Ludzi Słońca w Polsce

Wyznawcy Kościoła Ludzi Słońca są w Polsce aktywni. Potwierdza to pielgrzymka zorganizowana przez ten kościół w dniach 16-17 października 2021 roku. Miejscem docelowym był Malbork. Oczywiście nic nie dzieje się bez powodu. Otóż właśnie w Zamku Krzyżackim w Malborku zorganizowano wystawę, a jakże… bursztynów.

Szczególne znaczenie dla Ludzi Słońca miały dwa kamienie pochodzące z neolitu (młodsza epoka kamienia), które odnaleziono w Wiśle. Badania wskazują, że kamienie w kształcie soczewki z otworem w środku pochodzą z XVII-XV wieku przed naszą erą i według archeologów na pewno są powiązane z kultem słońca. Zwłaszcza że zachował się na nich rzeźbiony ornament punktowy w formie wklęsłych kropek.

Oczywiście po obejrzeniu wystawy i modlitwie pielgrzymi udali się na obiad, a wieczór i noc spędzili na obcowaniu z przyrodą. Jesteśmy ciekawi, co myślicie o Ludziach Słońca. Swoimi spostrzeżeniami możecie podzielić się w komentarzach.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.