Zaparcia mogą zdarzyć się każdemu, ale najczęściej pojawiają się w podróży, przy zmianie diety, w sytuacjach nerwowych oraz po przejedzeniu. Jak łagodnie sobie z nim radzić?
Czym jest zaparcie?
Zaparcie to przedłużone zaleganie treści jelitowej w bliskim sąsiedztwie przewodu pokarmowego lub problemy z już powstałym stolcem z odbytnicy. Kiedy stolec zalega w jelicie grubym przez jakiś czas, twardnieje przez wchłanianie wody i znacznie zmniejsza swą objętość. Taki twardy stolec jeszcze trudniej wydalić.
Za zdrowe uznaje się oddawanie stolca raz dziennie, ale w normie jest jeśli oddajemy go przynajmniej trzy razy w tygodniu. Zdrowa osoba oddaje twardy stolec zazwyczaj raz na kilka dni i zwykle dzieje się tak po przyjęciu tabletki na przeczyszczenie.
Rodzaje zaparć
Zaparcie mogą mieć stałą lub przejściową formę, dlatego wyróżniamy:
- Zaparcie incydentalne – takie, które pojawia się przypadkowo, np. na skutek przejedzenia czy po trudach podróży. Na takie zaparcie, które pojawia się przypadkowo, najlepszą metodą są tabletki na przeczyszczenie. Działają łagodnie i nie stosowane za często przynoszą spodziewany efekt.
- Zaparcie krótkotrwałe – jak wiadomo różnimy się sposobem odżywiania i reakcją na niektóre składniki pokarmowe. Dodatkowo w przypadku kobiet możemy mieć do czynienia z powiązaniem sposobu opróżniania z dniem cyklu, stąd zaparcie może pojawić się np. na dwa trzy dni i odejść po zastosowaniu tabletki na przeczyszczenie.
- Zaparcie przewlekłe – jednostka chorobowa związana z zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Bywa, że da się je wyleczyć zmianą diety, ale są i takie jednostki chorobowe, które wymagają długotrwałego leczenia.
Jak nie dopuszczać do zaparć?
Czasem wystarczy zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny i wprowadzenie kilku niezbędnych do poprawy pracy przewodu pokarmowego produktów. Mogę to być warzywa, lekkie mięsa, przy jednoczesnym rezygnowaniu z mięs mocno otłuszczonych, orzechów, nadmiaru soli i cukrów prostych, w ten sposób wzmocnimy nasz organizm i poprawimy jego zdolności trawienne.
biedronka1
4 czerwca, 2019 at 9:30amZnam ten ból. Z zaparciami walczyłam prawie od urodzenia.Okazało się że to wina wody.Po zmianie miejsca zamieszkania problem zniknął.