Boli cię gardło lub budzisz się z charakterystyczną „kulką” na wysokości krtani? To może być oznaka ostrego zapalenia lub przeziębienie. Jak postępować w takiej sytuacji?
Sposoby na radzenie sobie z bólem gardła
Ból gardła może mieć różne podłoże. Równie dobrze może być zwykłą infekcją, z jaką mamy do czynienia najczęściej w lecie przy dużej amplitudzie temperatur między gorącem na zewnątrz i chłodem w pomieszczeniach klimatyzowanych, ale może też być objawem ostrej infekcji układu oddechowego. Tak czy inaczej warto wziąć sprawy w swoje ręce i zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze.
Podłoże bólu w gardle
Zanim skierujemy swoje kroki do lekarza, warto samodzielnie zbadać jakiego typu mamy objaw, by nasze lekarz mógł postawić właściwą diagnozę. Przed wizytą u internisty, przygotujmy odpowiedzi na kilka pytań:
- Od kiedy ból gardła nam doskwiera
- Jak często budzimy się z suchością w gardle
- Czy w nocy budzi nas kaszel
- Czy palimy papierosy
- Czy pracujemy w warunkach szkodliwych dla układu oddechowego
- Czy mamy alergię
Odpowiadając na t pytania, zmniejszamy ryzyko niewłaściwej diagnozy. Pamiętajmy, że lekarzowi warto powiedzieć wszystko a propos naszego bólu, to znacznie ułatwi skuteczną diagnozę.
Leczenie domowe
W skład domowego leczenia skierowanego w kierunku niwelowania bólu gardła przede wszystkim winniśmy sięgnąć po miody. Miód rzepakowy i lipowy doskonale sprawdzają się w leczeniu problemów gardłowych i wszelkiego rodzaju przeziębieniach. Warto kurację miodami stosować regularnie, bo tylko wtedy odnosi ona zamierzone korzyści.
Tabletki na gardło pod warunkiem, że kupione w aptece także mogą przynieść naszemu gardłu sporą ulgę. Warunkiem ich skuteczności jest ścisłe dopasowanie składu do naszych potrzeb. zawsze jednak tabletki na gardło powinny w swoim składzie zawierać naturalnie pozyskaną witaminę C. To gwarantuje nam wzmocnienie odporności i działanie prewencyjne. Leczenie dróg oddechowych zwykle wymaga udrożnienia kanałów w nocie i jamie ustnej, stąd zdrowym działaniem prewencyjnym będzie inhalacja, bo w jej trakcie z naszych dróg oddechowych usuwane są niepotrzebne złogi kataru. Nawet jeśli już uda nam się wyleczyć, dobrze jest mieć jeszcze kilka dni przy sobie tabletki na gardło, pozwolą nam one zachować zdrową florę w jamie ustnej.
biedronka1
4 czerwca, 2019 at 9:34amPrzy bólu gardła dobrze też stosować inhalacje.Pomaga też płukanie szałwią.