Potrzeba palenia to tylko nawyk

[REKLAMA]

Nałogowi palacze czasem sięgają po kolejnego papierosa, gasząc poprzedniego. Czynią tak, nie dlatego, że potrzebują znów zapalić, ale z przyzwyczajenia. A tego przyzwyczajenia można się przecież pozbyć. Jak sobie pomóc?

Dlaczego palacze wracają do nałogu?

Oczywiście wpływ na to, czy sięgniemy po pierwszego papierosa, może mieć czynnik środowiskowy (koledzy z klasy), ale nie tylko. Jakie są przyczyny nałogowego palenia?

  • Czynnik genetyczny – jak udowodniono, dzieci palaczy znaczenie częściej same zostają palaczami
  • Potrzeba odreagowania – w sytuacji, kiedy nie wiemy jak postąpić, a już rzuciliśmy palenie, znacznie częściej sięgamy po papierosa niż osoby, które nigdy nie paliły
  • Głód nikotynowy – brak nikotyny w organizmie
  • Przyzwyczajenie – palimy, bo tak jesteśmy przyzwyczajeni. Wychodzimy z pracy „na fajkę” z kolegami, palimy przy piwie czy podczas imprezy, bo taki mamy nawyk

Czym jest Desmoxan?

Produktem pozwalającym na w miarę bezbolesne rozstanie się z nałogiem jest Desmoxan. Zawiera on cytozynę, czyli alkaloid pozyskiwany z nasion złotokapu zwyczajnego. Alkaloid ten ma działanie bardzo podobne do nikotyny, ale nie jest jak nikotyna szkodliwy. Nie zawiera substancji smolistych i nie uzależnia, jest tylko dla naszego organizmu w miarę podobny do działania nikotyny.

W składzie preparatu Desmoxan (1 kapsułka) znajdziemy: 1,5 mg cytyzyny oraz substancje pomocnicze. Substancja czynna cytyzyna ma działanie podobne do nikotyny, dzięki czemu uzależnienie organizmu od nikotyny stopniowo się obniża i uzależniony coraz rzadziej myśli o tym, by zapalić. Warunkiem koniecznym dla skuteczności terapii tym preparatem jest oczywiście silne postanowienie uzależnionego o chęci pozbycia się nałogu.

Dawkowanie tego preparatu jest dokładnie objaśnione w ulotce. Przez pierwsze 3 dni należy przyjmować łącznie 6 kapsułek (1 kapsułkę co 2 godziny). Można wtedy jeszcze palić papierosy, stopniowo zmniejszając ich liczbę, ale działanie preparatu już powinno być wyczuwalne i po prostu faktycznie zmniejszać stopniowo chęć na papierosa. Jeśli po 3 dniach palacz nadal ma silną potrzebę palenia, nie można się zmuszać i należy przerwać terapię, którą zaleca się rozpocząć na nowo po 2-3 miesiącach. Jeśli jednak udało się zareagować właściwie przez kolejne dni zmniejszana jest dawka kapsułek już bez palenia papierosów i tak w dniach między 4 a 12 przyjmuje się 1 kapsułkę co 2,5 godziny (max. 5 kapsułek na dobę).

Dalsza terapia wygląda następująco:

12 – 16 dzień – 1 kapsułka co 3 godziny (max. 4 kapsułki na dobę)

17 – 20 dzień – 1 kapsułka co 5 godzin (max. 3 kapsułki na dobę)

21 – 25 dzień – 1 lub 2 kapsułki na dobę.

Na początku kuracji na pewno palacze nie będą czuć się najlepiej, ale w kilka dni po jej zakończeniu wszystko wróci do normy, z tą tylko różnicą, że znacznie poprawi się wydolność organizmu. Warto spróbować!

2 thoughts on “Potrzeba palenia to tylko nawyk

  1. Gosia

    28 maja, 2019 at 7:06pm

    Paskudny nawyk, z którym ciężko zerwać. Ale zdecydowanie warto próbować.

  2. biedronka1

    4 czerwca, 2019 at 9:26am

    Palę już 20 lat i ciężko z nim zerwać.Wiele razy próbowałam zerwać z nałogiem ale wszelkie próby kończyły się niepowodzeniem.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.