5 najważniejszych języków obcych w UE, które gwarantują pracę

[REKLAMA]

Najczęściej naukę języka obcego podejmujemy z powodu pracy. Po pierwsze nie chcielibyśmy, by dotknęło nas bezrobocie, po drugie każdy z nas chciałby zarabiać jak najwięcej, zwłaszcza pracując w wybranym zawodzie i nie przemęczając się. Czy znajomość języków to gwarantuje? W stu procentach zapewne żaden jeżyk nie gwarantuje nam udanej kariery zawodowej, jednakże im lepiej znamy język, im więcej jeżyków znamy, tym mamy na to większe szanse. Analitycy rynku wskazują na zależność zarobków od znajomości języka. Znając angielski w stopniu komunikatywnym możemy liczyć na co najmniej 15% wyższe wynagrodzenie, znając o w stopniu biegłym liczyć możemy na zarobki nawet o kilkaset procent wyższe. Jeszcze bardziej obiecujące statystyki specjalistów wskazują na dysproporcje w zarobkach osób mówiących kilkoma językami. Co więcej na polskim rynku ponad 60% ofert pracy zawiera w wymaganiach znajomość języka obcego, bez względu na to czy jest to stanowisko w firmie międzynarodowej, kadrze kierowniczej itd. Tym samym zastanowić się warto nad zaplanowaniem nauki języków z korzyścią dla siebie.

languages-apps

Których języków warto się uczyć?

Wbrew pozorom w Unii Europejskiej poza angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim atrakcyjnym językiem jest chiński (mandaryński), a także arabski. To paradoks wynikający z globalizacji. Znając język chiński nie musimy martwić się o zatrudnienie tak w branży finansowej, przemyśle, handlu międzynarodowym, jak i w wielu usługach.  Firmy z całej Unii zabiegają o pracowników ze znajomością chińskiego. Idealnym dopełnieniem znajomości mandaryńskiego jest angielski, jednakże język angielski coraz częściej traktowany jest jako podstawa, nie zaś jako język obcy. Kolejnym z atrakcyjnych języków obcych dla Europejczyków z obszaru EU jest arabski. Jego popularność i popyt na jego znajomość nie wynika wprost ze współpracy handlowej z obszarem jego oddziaływania,a le z napływem ludności arabskiej do Europy. Przy obecnej polityce migracyjnej warto jest posługiwać się arabskim, bowiem zaczyna być on powszechnie spotykany na ulicach naszych miast, nie tylko wielkich aglomeracji skupiających cudzoziemców. Tym samym również w kontekście pracy arabski zaczyna być językiem istotnym. Poza „egzotycznymi” językami dla Unii Europejskiej warto podkreślić wartość języka hiszpańskiego. Jego znajomość ma znaczenie zarówno wewnątrz obszaru UE, jak i poza nim. Hiszpańskim posługują się miliony osób poza Hiszpanią, jest to obok portugalskiego główny język Ameryki Środkowej i Południowej. Hiszpańskojęzyczny świat to ogromny rynek zbytu, jak i rynek partnerów biznesowych w wielu dziedzinach. Europejskie firmy wykorzystują tę sytuację, co za tym idzie pracę w języku hiszpańskim podjąć możemy również w Polsce. Warto jest jednak zadbać, aby nasz hiszpański był płynny, swobodny i osiągał poziom co najmniej zaawansowany. Wówczas możliwości zatrudnienia zyskamy znacznie więcej niżeli z komunikatywną znajomością hiszpańskiego. Prócz polskich firm handlowych współpracujących z Hiszpanami i nie tylko mamy możliwość wyjazdy za pracą do Hiszpanii. Znajomość hiszpańskiego to również możliwość pracy zdalnej, przez telefon dla zagranicznych firm. Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna, a znajomość języka pomaga nam w konkurowaniu o nią z innymi kandydatami z całego świata. Łącząc swoje kompetencje ze znajomością hiszpańskiego możemy znacząco poprawić swój status społeczny i finansowy. W szczególności w branży budowlanej dostrzegalny jest popyt na pracowników zarówno szeregowych, jak i na wyższych stanowiskach ze znajomością hiszpańskiego.

language-8

Polecamy przeczytać też http://natemat.pl/jakich-jezykow-warto-sie-uczyc-pierwszy-to-powod-biznesowy-drugi-to-ciekawosc

  1. Językiem utrzymującym się w czołówce najbardziej opłacalnych i najpopularniejszych języków w UE jest francuski. Niestety z uwagi na jego popularność mamy spora konkurencję kandydatów do pracy, którzy również znają francuski, tym samym warto jest wówczas dać się wyróżnić dodatkowym atutem, jakim może być chociażby komunikatywny hiszpański. Znając francuski zdecydowanie łatwiej jest poznać włoski, hiszpański, języki z tej samej rodziny językowej, zatem warto jest zainteresować się tą możliwością poszerzenia swych kompetencji. Język francuski jest w UE językiem urzędowym we Francji, jak i w Belgii. Możliwości pracy z ę francuskim dotyczą wielu branż. Poza handlem z językiem francuskim możemy planować karierę dyplomatyczną, artystyczną, jak również polityczną i urzędniczą. Większość instytucji Unii Europejskiej znajduje się w Belgii lub Francji, co za tym idzie językiem codziennym komunikacji jest francuski. W Polsce język francuski wymagany jest przez wielu pracodawców, którzy działają na francuskim rynku lub posiadają partnerów francuskojęzycznych. Francuski to także język Afryki, co za tym idzie chcąc podbijać rynki afrykańskie warto jest liczyć się ze znajomością francuskiego.
  2. Drugim co do popularności w nauczaniu języków UE jest niemiecki. Mimo, iż liczba ludności posługującej się niemieckim nie jest tak znaczna jak np. w przypadku hiszpańskiego, to Europejczycy niemiecki stawiają na drugim miejscu po angielskim. Język niemiecki uchodzi za język przemysłu i nauki. Większość publikacji specjalistycznych, naukowych, zespołów badawczych i instytutów nauki operuje językiem niemieckim. Jeżeli interesuje Cię praca w tych obszarach warto jest poznać niemiecki. W Polsce język niemiecki jest poważany w szczególności, z uwagi wspólnej granicy zachodniej państwa z Niemcami wiele firm, nie tylko o zasięgu międzynarodowym, światowym posługuje się niemieckim. Mnóstwo biznesów to polsko-niemieckie spółki. Co więcej nie musimy pracować w Polsce. Znając dobrze niemiecki możemy pracować po niemieckiej stronie granicy, jednocześnie mając blisko do domu i nie musząc mieszkać na stałe w Niemczech. Ze względu na bliskość położenia Niemiec, jak i Austrii w Polsce nie brakuje Niemców, co za tym idzie niemiecki przydać się nam może wszędzie. Liczne lokalne gastronomiczne, hotelowe i instytucje,  w tym urzędy zapewniają obsługę w języku niemieckim, jednocześnie wymagając od pracowników poznania niemieckiego w mowie i piśmie co najmniej w poziomie komunikatywnym. Znasz niemiecki? Sprawdź https://preply.com/pl/warszawa/oferty-pracy-dla-nauczycieli-niemieckiegop
  3. Przodującym wśród języków obcych, bez których ciężko dziś funkcjonować na rynku zarówno jako pracodawca, jak i pracownik jest język angielski. Znajomość języka angielskiego rzutuje na wiele możliwości pracy. Bez względu na zawód, branżę i stanowisko znając angielski możemy więcej zarobić, szybciej i łatwiej zmienić pracę, wybierać spośród ofert w kraju i za granicą. Niezależnie od tego do jakiego kraju chcielibyśmy wyemigrować, posługując się angielskim możemy aplikować zarówno do USA, Australii, Indii, jak również do firm w Skandynawii, czy na Bałkanach. Znajomość angielskiego to nieoceniony kapitał, stąd też warto wyposażyć się w niego jak najwcześniej i jak najobficiej.

language-9

Podsumowując znajomość języków się opłaca i zawsze jest dodatkowym atutem, czasem wręcz decydującą cechą i umiejętnością. Top pięć języków w UE dowodzi, iż nie muszą być to języki, którymi władają miliony osób, ale muszą znajdować popyt z punktu widzenia gospodarczego. Trendy w językach obcych w UE są zmienne, niemniej od wielu lat czołówka pozostaje wciąż ta sama.

2 thoughts on “5 najważniejszych języków obcych w UE, które gwarantują pracę

  1. Jan

    6 sierpnia, 2016 at 1:23pm

    Bardzo dobry artykuł. Ja uczę się obecnie niemieckiego, choć dla mnie jest dość trudny.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.