Kryminalny Wrocław

Marek Krajewski urodził się w roku 1966 we Wrocławiu. Jest absolwentem i byłym pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym. Na uniwersytecie pracował w latach 1995-2007. W 2007 roku postanowił przerwać karierę naukową i poświęcić się karierze pisarskiej. Poświęcił się pisaniu kryminałów odnosząc w tej dziedzinie ogromny sukces. W roku 2004 otrzymał nagrodę Wielkiego Kalibru, którą przyznaje Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji i Instytut Książki. Został także wyróżniony Nagrodą Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę roku 2005. Rok później otrzymał Paszport Polityki.

Marek Krajewski, jako autor cyklu o Eberhardzie Mocku

Akcja powieści M. Krajewskiego toczą się głównie w latach 20. minionego wieku. Autor niezwykle realistycznie odtworzył w nich ówczesne realia. Na jego twórczość składa się między innymi cykl powieści o komisarzu Eberhardzie Mocku. Seria ukazuje się od roku 1999. Dotychczas ukazało się 6 powieści:
„Śmierć w Breslau”
„Koniec świata w Breslau”;
„Widma w mieście Breslau”;
„Festung Breslau”;
Dżuma w Breslau”;
„Głowa Minotaura”.
Akcja wszystkich tych powieści toczy się we Wrocławiu ( „Głowy Minotaura” także we Lwowie i Katowicach). Za najbardziej mroczną powieść z całego cyklu powieści o Eberhardzie Mocku uznana została „Widma w mieście Breslau”. Brutalne morderstwa, które dokonywane są w książkach należących do serii mają podłoże w działaniu sekt lub w okultyzmie. Są także efektem głoszenia idei, która zakłada konieczność oczyszczenia społeczeństwa z jednostek, które zostały uznane za zdegenerowane, a tym samym bezwartościowe. Główny bohater cyklu, Eberhard Mock, to nałogowy alkoholik, który często działa na granicy prawa. Krajewski przyznał, że tworząc jego postać wzorował się na postaci Philipa Marlowa – bohatera opowiadań, które stworzył Raymond Chandler. W powieściach autor bardzo pieczołowicie odtworzył lokalny koloryt. Zadbał o najdrobniejsze szczegóły geograficzne i historyczne. Cykl zamyka wydana w roku 2016 książka „Mock”. Jest ona jednocześnie zapowiedzią nowego cyklu książek, które w tytule mają mieć Breslau. Akcja tej książki toczy się w roku 1913.

„Erynie” – początkiem nowego cyklu

W roku 2010 ukazała się powieść „Erynie”,która otwiera nowy cykl powieści M. Krajewskiego. W cyklu ukazały się także:
„Liczby Charona” w roku 2011;
„Rzeki Hadesu” – rok 2012;
„W otchłani mroku” – 2013;
„Władca liczb” – w roku 2014;
„Arena szczurów” 2015.
Bohaterem tego cyklu jest lwowski policjant Edward Popielski. Akcja „Erynii” toczy się w roku 2008 we Wrocławiu. Jest swoistą retrospekcją, część akcji toczy się w przedwojennym Lwowie i Wrocławiu. Postać Edwarda Popielskiego miłośnicy twórczości Marka Krajewskiego mieli okazję poznać czytając „Głowę Minotaura”. W książce tej Eberhard Mock prowadzi śledztwo we Lwowie. W książkach należących do serii można zauważyć taką samą dbałość o szczegóły, jak ma to miejsce w przypadku cyklu, którego bohaterem jest komisarz Eberhard Mock.

Marek Krajewski jest także autorem „Alei samobójców” i „Róż cmentarnych”.

Na wycieczkę po Kryminalnym Wrocławiu zaprasza firma Kings apartment z Wrocławia, oferująca luksusowe apartamenty w centrum

One thought on “Kryminalny Wrocław

  1. macic83

    16 października, 2017 at 5:02pm

    W dobie internetu pisanie książek może się nie opłacać. Można pisać dla satysfakcji.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.