Karmienie piersią jest złotym standardem żywienia niemowląt na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby karmić dzieci wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy ich życia, a później kontynuować karmienie, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Warto, by w okresie karmienia piersią mamy zwracały szczególną uwagę na swoją dietę.
Dlaczego karmienie piersią jest takie ważne?
Mleko matki jest uznawane za najdoskonalszy pokarm dla niemowlęcia już od momentu jego narodzin. Autorytety medyczne, w tym Instytut Matki i Dziecka, podkreślają, jak ważne jest karmienie piersią – tak dla dziecka, jak i dla jego matki. Dzięki temu malec:
- jest lepiej chroniony przed różnymi infekcjami, atakującymi m.in. układ pokarmowy, drogi oddechowe i moczowe;
- ma mniejsze ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób cywilizacyjnych, jak choroby serca, cukrzyca, nadwaga, otyłość, a nawet choroby alergiczne i nowotworowe;
- objęty jest mniejszym ryzykiem wystąpienia wad zgryzu i wymowy.
Dla matki karmienie piersią niesie także wiele korzyści – w ten sposób nawiązuje ona wyjątkową więź z dzieckiem, może szybciej zrzucić zbędne kilogramy, a przy tym zmniejsza się u niej ryzyko krwawienia poporodowego, nowotworu czy osteoporozy.
Jak powinna wyglądać dieta matek karmiących piersią?
Karmienie piersią to złoty standard żywienia niemowląt, ponieważ w ten sposób dziecko dostaje pokarm o unikalnym składzie opracowanym przez samą naturę. W okresie laktacji warto zadbać nie tylko o prawidłowe żywienie maluszka, ale i zgodną z zaleceniami specjalistów dietę karmiącej piersią mamy. Najlepszym rozwiązaniem jest urozmaicona i zbilansowany jadłospis, w którym powinny znaleźć się:
- węglowodany złożone – szukaj ich m.in. w razowym pieczywie i kaszach,
- pełnowartościowe białko, którego źródłem są m.in. mięso, ryby, jaja i produkty mleczne
- „dobre tłuszcze”, w tym kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 (DHA) zawarte w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, śledź czy makrela,
- żelazo – znajdziesz je m.in. w chudym mięsie, jajach, zielonych warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, ale też roślinach strączkowych
- wapń – składnik obecny w produktach mlecznych, takich jak jogurty czy sery,
- inne składniki mineralne oraz witaminy – aby uzupełnić o nie dietę, sięgaj po warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku,
- płyny – w diecie karmiącej piersią mamy powinno znaleźć się ich od 2 do 3 l; zapotrzebowanie na nie zaspokoi niegazowana woda mineralna, ale też zupy i soki oraz herbatki.
Dieta matek karmiących piersią powinna uwzględniać produkty ze wszystkich grup żywieniowych. Bez wyraźnego wskazania lekarza nie ma również potrzeby wyłączać z diety pokarmów potencjalnie alergizujących – takie działanie nie zmniejsza ryzyka pojawienia się niemowlęcej alergii, a może skutkować niedoborami w diecie mamy. To właśnie dzięki mleku mamy maluszek ma pierwszy kontakt z alergenami i w ten sposób może stopniowo kształtować tolerancję na nie.
Zdrowo i z umiarem
Zalecenia ekspertów odnośnie tego, jak powinien wyglądać jadłospis mamy karmiącej piersią, to tak naprawdę wskazówki, które mogłaby przyjąć każda osoba, która chce prowadzić zrównoważoną i zdrową dietę. Unikaj więc spożywania słodyczy w nadmiarze, słodkich napojów gazowanych czy wysoko przetworzonej żywności. Dobrym wyborem dla organizmu są sezonowe warzywa i owoce, a wszystkie produkty powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Powinnaś szczególną uwagę zwrócić także na używki takie jak nikotyna i alkohol – najlepiej je wyeliminować, przynajmniej na czas laktacji.
Karmienie piersią to wyjątkowy czas – zarówno dla mamy jak i maluszka. Warto zadbać o mamę także poprzez zdrową zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich ważnych składników odżywczych.
Ważna informacja
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość
aniaw00
1 stycznia, 2020 at 3:18pmJa osobiście karmilam córkę 6 miesięcy. A stosowalam diete taką że nie jadłam tłustych potraw typu bigos. I nigdy w życiu nie pilam tej bawarki i pokarmu miałam bardzo dużo.