W dzisiejszych czasach cały przemysł budowlany zaczyna bardzo szybko kwitnąć, po ostatnich nieco trudniejszych latach, co tyczy się jednak przede wszystkim rynku europejskiego czy amerykańskiego, a nie polskiego. W Polsce, głównie za sprawą ogromnych prowadzonych już od wielu lat inwestycji infrastrukturalnych, a także licznych wpływach z kasy europejskiej, koniunktura na rynku budowlanym nawet w najtrudniejszym okresie była dość dobra.
Oczywiście deweloperzy przestali w pewnym momencie budować nowe mieszkania na rynek pierwotny, albowiem dostrzegali oczywiste problemy większości nowych potencjalnych nabywców z uzyskaniem finansowania pozwalającego im na nabycie mieszkania dla swojej nowej rodziny.
Nie wystarczyło to jednak do wstrzymania rynków, albowiem wciąż na potęgę realizowano wielkie inwestycje infrastrukturalne, a największe konsorcja budowlane tworzące obwodnice, autostrady, stadiony czy centra handlowe, parki itp. praktycznie zawsze zatrudniają do tych celów rozlicznych podwykonawców. W ten sposób dając zatrudnienie rozlicznym mniejszym i średnim przedsiębiorstwom remontowo-budowlanym z całego regionu.
Wynajmowanie i charakterystyczny model
Taki model ma spory sens, albowiem te mniejsze i średnie firmy budowlane absolutnie nigdy nie byłyby w stanie rywalizować w przetargach czy nawet zaproponować konkurencyjnych warunków, choćby przystąpiły do składania oferty w grupie. Problemem jest chociażby niedostatek sprzętowy, który oznacza niemożność wykonania bardzo skomplikowanych technologicznie prac. Oczywiście niekiedy, jeśli chodzi tylko o jedną maszynę, możliwe jest złożenie razem z wniosku deklaracji o zakupie czy wzięciu kredytu na zakup takiej maszyny w przypadku wygrania przetargu. Możliwe jest także w skrajnych przypadkach wynajmowanie maszyn budowlanych, ale przy poważnych realizacjach, zwłaszcza tych finansowanych przez państwo i Unię Europejską oraz odpowiednio nadzorowanych i rozliczanych, nie może być mowy o takim amatorskim podejściu.
Dlatego wielkie firmy mają przeważnie możliwość przedstawienia wszystkich gwarancji i zabezpieczeń, także bankowych, pozwalających na zaufanie im do tego stopnia, aby rozstrzygnąć przetarg na wieloletnie prace warte wiele miliardów euro na korzyść danego konsorcjum budowlanego. Wszystkie takie detale jak renoma, doświadczenie na rynku, zaplecze technologiczne, liczebność kadr i finansowanie muszą przemawiać na ich korzyść.
Korzyści
Korzystają jednak z tego także ci wszyscy mniejsi gracze rynkowi, którzy przeważnie przez lata mają możliwość pracowania na takiej budowie w roli podwykonawcy. Zdejmuje to z tych mniejszych firm jeden z poważniejszych problemów, jakim od zawsze było zdobycie odpowiedniego sprzętu. Wyposażenie pracowników to wyzwanie, ale na największych placach budowy nie ma tego problemu, albowiem wszystkie niezbędne do pracy instrumenty, maszyny oraz materiały i surowce dostarczane są przez głównego inwestora i wykonawcę. W zasadzie jedynym, do czego podwykonawca jest tam w rzeczywistości potrzebny, jest udostępnienie swojej siły roboczej, czyli doświadczonych pracowników.
Więcej informacji
Publikację przygotowała firma Budmar MB – narzędzie i sprzęt budowlany najwyższej klasy.