Odżywka białkowa – wady i zalety

Odżywki białkowe stają się coraz bardziej popularne, już nie tylko u sportowców, ale i wśród wegan i wegetarian. Odżywka białkowa uzupełnia dietę o białko, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Co trzeba wiedzieć o odżywce białkowej

Aby nasz organizm był zdrowy, potrzebujemy białka. Jest to budulec naszych mięśni, włosów i paznokci. Jeśli więc w naszej diecie brakuje białka (jak w przypadku wegan, którzy nie spożywają mięsa ani produktów odzwierzęcych, które są bogate w tą substancję, np. nabiału) lub potrzebujemy go więcej niż normalnie (jak sportowcy, którzy mają zapotrzebowanie na białko nawet dwa razy większe niż człowiek, który nie uprawia sportu), warto sięgnąć po odżywkę białkową.

Odżywka białkowa powstaje poprzez usunięcie wody z białka naturalnych źródeł, takich jak soja czy mleko – otrzymuje się wtedy białkowy proszek, którego można dodać do innych pokarmów, uzupełniając go o proteiny.

Zalety spożywania odżywki białkowej

Pierwszą i chyba najważniejszą zaletą odżywki białkowej jest wygoda. Standardowe zapotrzebowanie na białko w organizmie człowieka to 0,8g na kilogram ciała, zaś sportowcy mają nawet dwa razy większe zapotrzebowanie. Oznacza to, że muszą „wyciągnąć” z produktów, które spożywają 0,16g białka na kilogram ciała. Jest to ogromna ilość i wygodniej jest, zamiast zjadać niebotyczne ilości kurczaka, uzupełnić swoją dietę o białko w czystej postaci, czyli właśnie odżywkę białkową. Odżywka białkowa nadaje się do robienia shake’ów proteinowych, które są szybsze w przygotowaniu niż ryż i kurczak. Ponadto, odżywka białkowa może być mniej kaloryczna niż produkty, które mogą pomóc uzupełnić dietę o białko i łatwiej się wchłania. W odżywkach białkowych znajdują się też często aminokwasy pochodzące z protein z soi lub kazeiny, których organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć.

Wady spożywania odżywki białkowej

Jeśli przesadzimy ze spożywaniem odżywki białkowej, musimy liczyć się z konsekwencjami zdrowotnymi – wzdęcia, niestrawność i ból głowy to tylko niektóre objawy nadmiaru białka. Warto też pamiętać, że kiedy sięga się po odżywki białkowe, powinny być jak najlepszej jakości, ponieważ te tańsze mogą zawierać duże ilości cukrów i olejów, a czasem nawet sterydów. Oznacza to tyle, że trzeba bardzo ostrożnie wybierać produkt i dokładnie czytać skład.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.