Inhalacje na zatoki – jakie płyny stosować?

[REKLAMA]

Jesień i zima to czas sprzyjający infekcjom górnych dróg oddechowych, w tym zapalenia zatok czy przeziębienia. W przebiegu obu tych dolegliwości u pacjenta może występować uporczywy katar. Katar utrudnia oddychanie, powoduje męczliwość i złe samopoczucie. W przypadku osób z zapaleniem zatok odprowadzenie wydzieliny może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Jak poradzić sobie z zalegającą wydzieliną i jakich płynów można użyć planując inhalacje na zatoki?

Inhalacje receptą na katar? Naturalnie!

W pierwszej kolejności możesz sięgnąć po łatwe do przyrządzenia i bez recepty napary ziołowe. W przypadku zapalenia zatok świetnie sprawdzą się napary z ziół takich jak:
• mięta,
• szałwia,
• lawenda,
• tymianek.
Wszystkie wymienione powyżej zioła mają wiele olejków eterycznych, charakteryzują się bakteriobójczymi właściwościami i mogą pomóc udrożnić nos i ułatwić usuwanie wydzieliny. Zioła kupisz w aptece lub sklepie zielarskim. Wybieraj te, które są certyfikowane i były uprawiane w kontrolowanych warunkach.

Jak przyrządzić napar z ziół?

Napar przyrządza się na bazie gorącej wody. Do niewielkiej miseczki wlej gorącą wodę. Napar musi być bardzo ciepły, parujący, natomiast woda nie może wrzeć. Użycie zbyt ciepłego naparu grozi oparzeniami i nie jest zalecane, zwłaszcza w przypadku dzieci. Do miseczki z wodą dodaj porcję około 50 gram ziół, zaparz pod przykryciem przez kilka minut. Następnie zioła wyjmij (dobrze jest używać pakowanych w woreczki lub zaparzać je ciasno owinięte nicią (jeśli korzystasz z całych gałązek), pochyl się nad naczyniem z wodą i głęboko oddychaj.

Olejki w inhalacjach

Alternatywą dla ziół jest rozpuszczenie w ciepłej wodzie kilku kropli olejku eterycznego. Ta metoda ma wiele zalet, jest szybsza, czystsza i nie wymaga przechowywania ziół. Buteleczki z olejkami są łatwe do magazynowania i mają długi termin przydatności do użycia. Inhalacje na zatoki z pewnością przyniosą rezultat w połączeniu z olejkiem miętowym, eukaliptusowym, tymiankowym, lawendowym czy ich mieszanką.

Czego potrzebujesz do inhalacji na zatoki?

Najprościej zrobisz inhalację używając gorącej, przegotowanej wody, ziół lub olejków, ręcznika (służy izolowaniu, okrycie głowy ręcznikiem pomaga kierować strumień pary z olejkami wprost do nosa i podtrzymuje ciepło). Jeśli masz małe dziecko lub infekcje dróg oddechowych pojawiają się u Ciebie cyklicznie rozważ zakup specjalistycznego inhalatora lub nebulizatora. Olejki używane do inhalacji przy pomocy nebulizatora powinny być dobrane zgodnie ze wskazaniami producenta sprzętu medycznego.

2 thoughts on “Inhalacje na zatoki – jakie płyny stosować?

  1. danutab

    21 lutego, 2019 at 10:41am

    Z pewnością różnego rodzaju inhalacje są potrzebne w grypie jak i w czasie bardzo ostrego

    przeziębienia. Zioła muszą być tutaj 'super alernatywa’ – co znaczy ,że kiedy zabraknie nam innej

    pomocy oprócz ziół , gdy potrzebujemy inhalacji to zioła są 'nawet bardziej niż wystarczące.

    Dlatego , każdej osobie chorej na ogromne przeziębienie i grypę polecam przede wszystkim

    'ziołowe inhalacje’.

  2. Maciek

    2 kwietnia, 2019 at 9:01pm

    Kiedyś wyleczyłem zatoki lampą na podczerwień (od tego czasu nie choruję na zatoki w ogóle!). Nie twierdzę, że to „zloty środek”, ale niektórym zapewne pomoże.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.