Pokrzywa indyjska to zioło, które w ostatnich latach zyskuje na popularności. Roślina ta pochodzi z Dalekiego Wschodu. Tam znajduje ona swoje zastosowanie już od setek lat, szczególnie jeśli chodzi o medycynę ajurwedyjską. Jakie ma właściwości i kiedy powinniśmy po nią sięgnąć?
Właściwości pokrzywy indyjskiej
Nazwa „pokrzywa indyjska” może kojarzyć nam się z pokrzywą zwyczajną. Jednak są to inne odmiany tej samej rośliny i wykazują one zupełnie inne właściwości. Pokrzywa indyjska zawiera forskolinę, czyli substancję czynną. Roślina ta znana jest głównie ze swojego działania wspomagającego odchudzanie. Prawdopodobnie przyspiesza ona spalanie w naszym organizmie zbędnego tłuszczu. Nie jest to jednak przesądzone, ponieważ wciąż przeprowadzono w tej kwestii zbyt mało badań. Pokrzywa indyjska wykazuje również właściwości obniżające ciśnienie krwi. Niektóre badania wskazują, że może ona wpływać na łagodzenie objawów astmy, a także działać wspomagająco przy leczeniu jaskry.
Gdzie kupić pokrzywę indyjską?
Pokrzywa indyjska dostępna jest obecnie głównie w sklepach ze zdrową żywnością i sklepach zielarskich. Coraz częściej jednak w aptekach można nabyć preparaty, które zawierają w swoim składzie to właśnie zioło. Najczęściej pokrzywa indyjska dostępna jest w formie sproszkowanej. Z takiej substancji można przygotowywać napary do picia. Natomiast w aptekach znajdziemy głównie tabletki bądź kapsułki z zawartością pokrzywy indyjskiej.
Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy indyjskiej
Pokrzywa indyjska została w pewnym stopniu przebadana pod kątem swoich właściwości, jednak wciąż dysponujemy bardzo skromnymi informacjami na jej temat. Należy wykonać jeszcze szereg badań, abyśmy dokładnie wiedzieli, jakie działanie wykazuje ta roślina. Właśnie dlatego, że nie jesteśmy do końca pewni jej właściwości, niektóre osoby powinny powstrzymać się przed jej stosowaniem. Forskolina nie powinna co prawda wywoływać efektów ubocznych, jednak w niektórych sytuacjach zaleca się zachowanie wyjątkowej ostrożności. Tak jest na przykład w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią – ze względu na niedostateczne informacje dotyczące działania pokrzywy indyjskiej, kobiety takie nie powinny jej stosować. Dodatkowo nie zaleca się spożywania jej osobom, które cierpią na zbyt niskie ciśnienie krwi. Forskolina wykazuje właściwości obniżające ciśnienie, dlatego dla osób takich mogłoby to okazać się niebezpieczne. Nie zaleca się także stosowania pokrzywy indyjskiej osobom cierpiącym na chorobę wrzodową żołądka, a także takim, które zmagają się z problemem niskiej krzepliwości krwi.
barbara5
1 marca, 2019 at 1:22pmJest wiele ciekawych ziół ogólnodostępnych. nie trzeba szukać ciężko dostępnych ziół skoro wszystko mamy nasze polskie