O hybrydach jest dziś coraz głośniej. Nie można jednak powiedzieć, że są to samochody popularne na polskim rynku. W dalszym ciągu większość porusza się autami z tradycyjnym napędem – silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Czy warto zainteresować się hybrydą?
Hybryda, czyli co?
Pamiętacie nasz artykuł pt. „Diesel czy benzyna – jaki napęd wybrać?”, w którym poddaliśmy pod rozważanie oba tradycyjne napędy samochodowe? Czas na to, aby skonfrontować je z hybrydami. Czym tak w ogóle jest samochód hybrydowy?
Najprościej rzecz ujmując, są to auta o dwóch silnikach. Poza jednostką spalinową na ich wyposażeniu jest również motor elektryczny, co przemawia za mniejszym zużyciem paliwa. To nie koniec, ponieważ w związku z tym hybrydy emitują do atmosfery znacznie mniej szkodliwych spalin. Z drugiej strony współczesne samochody benzynowe i diesle też nie są pod tym względem najgorsze, a na pewno we wszelkich testach wypadają o niebo lepiej niż ich dużo starsze odpowiedniki, które czas najwyższy, aby przestały poruszać się po drogach, ale zasiliły jakąś stację złomowania, np. auto szrot Warszawa.
Hybrydy znajdą też uznanie w oczach początkujących kierowców. Dzięki systemowi ich działania łatwiejsze są tu manewry ruszania i zatrzymywania. Jeśli dodać do tego mniejszy hałas i szybsze osiągnięcie przyspieszenia, widać wyraźnie, że hybrydy mają wiele zalet.
Jak znaleźć hybrydę?
Zakup samochodu hybrydowego z salonu nie należy do tanich. Obecnie coraz więcej aut z napędem hybrydowym znaleźć można jednak na rynku wtórnym. Są to samochody, które są znacznie tańsze w porównaniu z salonowymi odpowiednikami. Przed zakupem uwagę należy jednak zwrócić na stan hybryd. Na pewno mocno na niekorzyść takiego auta może służyć jego zalanie. Wówczas hybryda w ogóle może nie nadawać się już do dalszej eksploatacji. Mocno zniszczone akumulatory, które zawsze trzeba sprawdzić, mogą mieć też samochody od dawna unieruchomione. Dlatego szczególnie ostrożnym należy być przy samochodach z napędem hybrydowym importowanych z USA czy Japonii. Wiele tygodni spędzonych na statku nie służy im najlepiej.
Wady hybryd
Hybrydy nie różnią się wiele w użytkowaniu od aut spalinowych. Mają jednak również swoje mankamenty. Jeżeli jest to klasyczna hybryda, która pobiera energię z procesu hamowania, należy liczyć się z tym, że na samym silniku elektrycznym nie da się pokonać wielu kilometrów. Lepiej wygląda to w przypadku hybryd „plug-in”, choć też i ich zasięg nie jest największy. Dlatego zawsze trzeba być przygotowanym na to, że silniki elektryczne odmówią posłuszeństwa. W innym wypadku niezbędna będzie pomoc drogowa, np. pomoc drogowa Warszawa Praga Południe.
Podsumowując, hybryda to dobry samochód dla ludzi, którzy często podróżują po mieście, ale i tych pokonujących dłuższe dystanse. Są to auta ekonomiczne, a przy tym również bezpieczniejsze dla środowiska. Poza tym to wbrew pozorom samochód w zasadzie bezawaryjny, co nie jest takie oczywiste przy pojazdach z tradycyjnym napędem. Jeżeli więc masz samochód z silnikiem spalinowym i jest on mocno wysłużony, hybryda jako nowy środek transportu będzie dobrym wyborem. Stary pojazd czas odsprzedać lub przy braku zainteresowania zezłomować, np. przez złomowanie aut Radom, a następnie wyrejestrować, aby nie płacić ubezpieczenia OC.