Usuwanie zbędnego owłosienia to dla wielu kobiet temat spędzający sen z powiek. Mnóstwo sposobów i żaden nie jest skuteczny w dłuższym okresie, a przecież to właśnie gładka skóra jest marzeniem wielu pań. Maszynki do golenia trzeba używać niemal codziennie. Depilacja woskiem jest skuteczniejsza, ale niestety bolesna. Prawdziwą ulgę natomiast przynosi depilacja laserowa.
Laser zrewolucjonizował wiele obszarów naszego życia, w tym także kosmetologię. Depilacja laserowa jest dziś najskuteczniejszą metodą usuwania owłosienia i choć jest to droższa metoda od innych, cieszy się ogromnym powodzeniem przede wszystkim u pań. Dzięki urządzeniu wykorzystującemu laser, wiązka światła przenika przez skórę i dociera do mieszków włosowych, pochłaniając melaninę i niszcząc cebulkę włosa. Wiązka działa jedynie powierzchniowo, nie wnika w głąb skóry i nie jest szkodliwa dla człowieka.
Depilacja laserowa – zalety
Klinicznie dowiedziono, że usuwanie owłosienia metodą laserową umożliwia skuteczne wyeliminowanie włosów z różnych części ciała. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że efekt depilacji zależy od koloru włosków i karnacji. Znacznie efektywniej usuwa się ciemne i grube włoski. Z uwagi na fakt, że wiązka światła generowana przez laser pochłania melaninę, która jest barwnikiem występującym nie tylko we włosach, ale także w skórze, osoby o bardzo ciemnej karnacji nie powinny stosować tego typu zabiegów.
Depilacja laserowa nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Bezpiecznie można ją stosować nawet w miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo wrażliwa, czyli w okolicach bikini, pod pachami czy nawet na twarzy. Aby usunąć skutecznie owłosienie, wykonuje się serię zabiegów, a potem co roku powtarza się depilację jako tak zwany zabieg utrwalający.
Wady laserowego usuwania owłosienia
Jeden zabieg depilacji laserowej niewiele zmienia. Aby skutecznie usunąć owłosienie, trzeba wykonać serię zabiegów. Przyczyną tego jest fakt, że w danym momencie włoski znajdują się w różnych fasach wzrostu. Na podstawie wielu obserwacji oszacowano, że dopiero trzeci zabieg daje efekt usunięcia około 90% włosków.
Po zabiegach laserowej depilacji nie wolno się opalać, a także narażać skóry na dodatkowe podrażnienia. Nie należy więc stosować nowych kosmetyków, aby zapobiec ewentualnym uczuleniom. Nie stosuje się peelingów i dodatkowych metod depilacji. Wszelkie uszkodzenia skóry są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.
Laserowa depilacja nie jest przeznaczona dla osób zmagających się z łuszczycą, bielactwem czy opryszczką. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Nie wykonuje się zabiegów u osób cierpiących na chorobę nowotworową.
Natomiast osoby borykające się z niewydolnością żylną i żylakami śmiało mogą korzystać z dobrodziejstwa jakim się depilacja laserowa, bo wiązka światła wpływa jedynie na melaninę, pozostawiając pozostałe komórki nienaruszone.
Osoba wykonująca zabieg przeprowadza najpierw wywiad z pacjentem. W trosce o swoje zdrowie należy szczerze odpowiedzieć na zadawane pytania, tak aby nie sprawić problemów ani sobie, ani osobie wykonującej potem depilację. W dobrych klinikach, takich jak chociażby www.eskulapestetyka.pl, w momencie umawiania się na depilację laserową, kosmetolog poinstruuje pacjenta, jak przygotować się do zabiegu, tak aby był on bezpieczny i możliwie najskuteczniejszy.