Fobia społeczna – czym jest i jak ją leczyć?

[REKLAMA]

Fobie to zaburzenia lękowe, które są wywołane przez bardzo różne bodźce. Możemy bać się krwi, śmierci, ciemności, zwierząt, latania, czy mieć lęk wysokości. Jednym z rodzajów tego typu zaburzeń nerwicowych jest także tzw. fobia społeczna. Sprawdzamy, czym jest ten rodzaj fobii, która objawia się przy kontaktach międzyludzkich i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Przyczyny fobii społecznej

Okazuje się, że najróżniejsze fobie dotykają szeroką grupę społeczeństwa. Około 4 proc. populacji w Polsce może mieć problem z fobią społeczną. Na tego rodzaju lęki nerwicowe cierpią mężczyźni i kobiety, choć płeć piękna jest bardziej narażona na fobię społeczną.

Niestety, trudno jest wskazać przyczyny fobii społecznej. Z reguły mówi się o predyspozycjach biologicznych (m.in. zmniejszenie GABA w mózgu, zwiększone stężenie noradrenaliny, adrenaliny i fenyletylaminy), czynnikach genetycznych oraz elementach psychospołecznych (m.in. nierozwiązane konflikty wewnętrzne, cechy temperamentalne, silne przeżywanie negatywnych emocji, traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, cechy osoby unikającej lub zależnej).

Czym objawia się fobia społeczna?

Fobia społeczna może objawiać się w bardzo różny sposób. Jeżeli cierpimy na tego rodzaju lęki nerwicowe, możemy odczuwać szybkie bicie serca, zawroty głowy, drżenie rąk, uczucie suchości w jamie ustnej, drżenie rąk czy egocentryzm. Pojawiają się one przede wszystkim w sytuacji narażenia się na kontakty międzyludzkie, szczególnie z osobami, których nie znamy. Wynika to z obaw, że narazimy się na ośmieszenie i kompromitację. Co oczywiste, borykając się z tym problemem mamy trudności występować publicznie i zabierać głos w dyskusji.

Zauważmy od razu, że wyróżniamy dwa rodzaje fobii społecznej, tj.:

  • fobia społeczna uogólniona – lęk pojawia się podczas sytuacji interakcji społecznych;
  • fobia społeczna izolowana – stany lękowe wywołuje wyłącznie jeden rodzaj aktywności, stąd jest to łagodniejsza wersja fobii społecznej.

Inne objawy fobii społecznej to m.in. objawy wegetatywne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ból w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie, zaburzenia nastroju, depresja. Zwłaszcza mężczyźni często sięgają po substancje psychoaktywne lub alkohol. Natychmiastowe cofnięcie objawów następuje rzadko i większe szanse na poradzenie sobie z fobią społeczną mają osoby wykształcone.

Jak leczyć fobię społeczną?

Leczenie fobii społecznej może mieć bardzo różną formę, w zależności od nasilenia objawów. Raz jest to psychoterapia, innym razem farmakoterapia lub połączenie tych metod. Obok tego możemy skorzystać z samopomocy, a więc materiałów edukacyjnych w formie poradników z ćwiczeniami zwalczającymi fobię społeczną. Dobrym przykładem serwisu, gdzie znajdziemy merytoryczne materiały, jest portal Moje Fobie.

To miejsce, które w ramach taniego abonamentu opartego na mikropłatnościach daje dostęp do merytorycznych materiałów stworzonych na bazie doświadczeń, praktyk oraz badań. W serwisie znajdziemy wiele poradników, które poruszają przyczyny, objawy oraz leczenie fobii społecznej. Możemy je traktować jako dodatkową formę terapii dla leczenia lekami oraz spotkań z psychoterapeutami.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.