Chociaż przez wiele osób nazwa dentysta i stomatolog używane są na zamiennie, nie w każdym wypadku jest to poprawne. Z pozoru podobne określenia, jeszcze do niedawna różniła znacząca cecha. Czym różni się stomatolog (Wrocław) od dentysty?
Dentysta i stomatolog (Wrocław) – to nie to samo
W dużej mierze to czy użycie na zamiennie słowa stomatolog lub dentysta, zostanie odebrane za obraźliwe, zależy od sytuacji oraz miejsca na świecie. Polska przed wstąpieniem do Unii Europejskiej w 2002 roku wyznaczała różnice między powyższymi tytułami. Do tej pory w licznych krajach, używanie tych słów jako synonimów nie jest mile widziane. Jednak prawo europejskie sprawiło, że w krajach członkowskich, osoby po ukończeniu konkretnych kierunków otrzymują jeden tytuł – lekarza dentysty. Pomimo to, dentysta i stomatolog posiadają różne umiejętności, specjalności i wiedzę.
Różnice między stomatologiem i dentystą
Podstawową różnicę między powyższymi tytułami widać już w ich pochodzeniu. Stomatologia z greckiego stoma – usta i logos – nauka. Oznacza to naukę związaną z każdym aspektem jamy ustnej, zębami, okolicami przyległymi, a także częścią twarzową czaszki. Tak więc stomatolog wie jak uporać się ze schorzeniami różnych elementów okolic zębów np. zapaleniem dziąseł. Natomiast słowo dentysta pochodzi od greckiego dens – ząb. Osoby, które przed 2002 rokiem otrzymały tytuł dentysty, mogły zajmować się wyłącznie chorobami zębów. Jednak obecnie każdy z tytułem lekarza dentysty może udzielać porad, leczyć, zapobiegać, rehabilitować, orzekać itp. w temacie jamy ustnej.
Jakiego specjalistę wybrać?
Istnieje kilka specjalności w zawodzie lekarza dentysty, którymi należy kierować się przy wyborze właściwego specjalisty dla swojego problemu. Należą do nich m.in.:
- petodonta – lekarz dentysta dla dzieci,
- endodonta – stomatolog do którego kieruje się, kiedy potrzebne jest np. leczenie kanałowe,
- ortodonta – jego specjalnością są wady zgryzu i ich korygowanie,
- chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa – lekarz wykonuje m.in. takie zabiegi jak usuwanie zębów mądrości, torbieli, ropni, a nawet nowotworów.
W zależności od tego, jakiego rodzaju konsultacja jest potrzebna, stomatolog ogólny może sam uporać się z danym zagadnieniem lub skierować do swojego kolegi specjalisty. W wyborze dentysty warto kierować się jego doświadczeniem zawodowym, opiniami obecnych i byłych pacjentów, atmosferą i porządkiem w gabinecie, jak i cenami. Najlepiej sprawdzić w sieci, jakie są średnie opłaty za wykonanie danego zabiegu, aby mieć pewność, że nie zapłaci się za dużo lub że leczenie kosztuje podejrzanie za mało. W ten sposób łatwiej uniknąć trafienia do nieodpowiedniej placówki.
Kiedy używać określenia stomatolog lub dentysta?
Warto zwracać uwagę na to jak lekarz określa sam siebie np. poprzez stronę internetową, reklamy, ulotki, wizytówki, czy wiszące na ścianach gabinetu dyplomy. Również nazwa gabinetu może wskazywać na to, że specjalista preferuje, któreś z dwóch określeń. Chociaż w większości przypadków lekarz nie obrazi się za nazwanie go dentystą, warto wcześniej zrobić drobne rozeznanie i przygotować się do rozmowy.