Płock miastem potężnych firm

Płock choć niewielki, jeśli go porównać z miastami takimi jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, poszczycić się może dobrze rozwijającą się gospodarką i sporą liczbą przedsiębiorstw, które są poważną konkurencją nie tylko dla dużych polskich ośrodków, ale także dla firm zagranicznych.

Na listach gigantów polskiego biznesu tworzonych regularnie przez „Rzeczpospolitą” i „Politykę” na podstawie obrotów i dochodów firm rok w rok umieszczane są największe firmy w Płocku. Warto również zaznaczyć, że to właśnie płocki przedsiębiorca jest bezkonkurencyjnym zwycięzcą wszystkich rankingów największych spółek w Polsce. Jak prezentuje się lista płockich rekinów biznesu?

Polski Koncern Naftowy Orlen
Od lat jest numerem jeden wśród polskich gigantów – jego roczne dochody sięgają powyżej 100 miliardów złotych. Co więcej, to jedyna polska spółka, która znalazła się na liście największych przedsiębiorstw świata magazynu Fortune (398 miejsce w 2010 roku). Orlen jest jedną z największych korporacji przemysłu petrochemicznego działających w Europie Wschodniej – zajmuje się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych, takich jak paliwa.

Dystrybucja-Logistyka-Serwis
Na liście największych przedsiębiorstw znalazł się także zajmujący się handlem hurtowym artykułami spożywczymi DLS Płock. Firma zasięgiem obejmuje połowę Polski, a jej magazyny mieszczą się w 24 miastach na terenie kraju. DLS prowadzi dystrybucję za pośrednictwem magazynów serwisowych oraz poprzez samoobsługowe magazyny Cash&Carry. Działanie DLS Płock wymierzone jest zarówno w małe sklepiki spożywcze jak i w sieci dużych supermarketów.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”
Kolejne w rankingu największych firm jest PERN „Przyjaźń”, polski lider logistyki naftowej. Przedsiębiorstwo zajmuje się eksploatacją rurociągów transportujących rosyjską ropę naftową do największych producentów paliw w Polsce i w Niemczech. Realizacja tej usługi możliwa jest dzięki dwóm nitkom rurociągu „Przyjaźń” biegnącym ze znajdującego się na granicy Polski i Białorusi Adamowa do Płocka, a następnie do niemieckiego Schwedt. PERN „Przyjaźń” S. A. jest także właścicielem sieci rurociągów produktowych, które wykorzystuje do transportu paliw płynnych.

Zakład Energetyczny Płock
Na liście umieszczono również ZEP – Zakład Energetyczny Płock. Wśród usług oferowanych przez firmę znajdują się doradztwo techniczne oraz sprzedaż i dostawa towarów elektrotechnicznych do budowy, modernizacji i eksploatacji sieci i instalacji elektrycznych.

Budmat
Inne płockie przedsiębiorstwo, które znalazło się w rankingu największych firm w Polsce to Budmat – hurtownia materiałów budowlanych, producent akcesoriów dachowych, stalowych systemów elewacyjnych oraz rynnowych, świadczący również usługi w zakresie spedycji i transportu krajowego oraz międzynarodowego. Firma jest laureatem nagrody Filary Polskiej Gospodarki przyznawanej przed redakcję dziennika Puls Biznesu.

Powyższe zestawienie jest najlepszym dowodem na to, że największe firmy w Płocku to nie tylko mocni gracze lokalnej gospodarki, ale także liderzy na ogólnopolskim, a nierzadko także – międzynarodowym rynku. Doceniane nie tylko przez klientów, ale również specjalistów z zakresu logistyki, zarządzania i marketingu płockie przedsiębiorstwa mogą być stawiane za wzór do naśladowania.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi wPłocku.pl

One thought on “Płock miastem potężnych firm

  1. Adwokat

    9 maja, 2017 at 8:28am

    Płock to nie tylko miasto dużych firm, to także dziesiątki małych i średnich przedsiębiorstw. Choć skupionych wokół Orlenu.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.