Ogród zen to często piękne, harmonijne strefy przeznaczone specjalnie do medytacji i odpoczynku umysłowego. To bezpieczna przestrzeń dla wszystkich zmęczonych pędem życia codziennego. W Japonii to popularne miejsca, w których można zrelaksować się po całym dniu pracy. Zobacz, jak przenieść pogodę ducha do swojego domowego ogródka.
Spokojna i bezpieczna przestrzeń
Słowo „zen” wywodzi się bezpośrednio z języków azjatyckich, w których oznacza medytację i kontemplację. Żeby móc w spokoju oddać się obu tym czynnościom potrzebujemy cichej i bezpiecznej przestrzeni, w której nic nie będzie rozpraszało naszych głębokich przemyśleń.
Jeśli planujesz uwzględnienie strefy zen w swoim ogródku, znajdź przestronne, ale oddzielone od reszty terenu miejsce. Możesz zdać się na naturalne ułożenie przestrzeni i zaprojektować spokojny kącik wśród drzew i krzewów. Przyroda z pewnością dobrze wpasuje się do klimatu klasycznych japońskich ogródków, których głównym celem było obcowanie człowieka ze naturą.
Teren Twojej posiadłości nie jest na tyle duży, żeby móc znaleźć naturalnie ukształtowany intymny kącik? Zawsze możesz posłużyć się materiałami budowniczymi dostępnymi w sklepach stacjonarnych albo w Internecie. Wystarczą klasyczne palety ogrodzeniowe, żeby oddzielić jedną część ogrodu od drugiej.
Odpowiednie meble
Atmosfera to jednak coś więcej niż wybrana lokalizacja i zaplanowany układ. Ogromny wpływ na klimat ma również sposób aranżacji przestrzeni, meble, dodatki i akcesoria. Co powinno znaleźć się w takim ogrodzie zen?
W kulturach azjatyckich większą część obowiązków domowych wykonuje się na ziemi. Japończycy siadają na wygodnych poduszkach i jadają przy niskich stołach. Jeśli zależy Ci na uwzględnieniu tradycji, postaw na skromne meble. Świetnie sprawdzą się na przykład maty do medytacji albo niskie drewniane ławeczki. Jeśli siedzenie na ziemi stanie się zbyt uciążliwe, nie bój się chwycić za miękkie poduszki. Najważniejsza jest Twoja wygoda.
Pojedyncze fotele ogrodowe dostepne w Castoramie nie zepsują atmosfery, a zagwarantują komfort osobom, które niekoniecznie przyszły do ogródka, żeby medytować. Tuż obok ogródka zen możesz stworzyć kolejną strefę odpoczynku, w której znajdą się wyższe i wygodniejsze meble, takie jak krzesła ogrodowe. Do letnich popołudniowych drzemek świetnie nadadzą się również klasyczne hamaki ogrodowe wieszane pomiędzy dwoma, większymi drzewami.
Wykorzystanie przyrody i naturalnych elementów przestrzeni
Wiele mówi się o tym, że zieleń i przyroda działają na ludzi niezwykle odprężająco. Warto skorzystać z naturalnych predyspozycji Twojego ogrodu, żeby stworzyć przytulną i klimatyczną przestrzeń do odpoczynku.
Teoretycznie w ogrodach zen stosuje się minimalną ilość roślinności. Niezwykle istotne jest w końcu zachowanie harmonii i prostoty w tej klasycznej przestrzeni. Planując więc taką strefę, dobrze zastanów się przed ostatecznym wyborem drzew, krzewów i kwiatów.
Możesz klasycznie iść za tropem japońskiej tradycji, wybierając okazy charakterystyczne dla tamtych krajów. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł, patrząc na różne predyspozycje klimatyczne. Możesz również stworzyć przestrzeń dopasowaną pod siebie, decydując się na swoje ulubione kwiaty i rośliny. Nie bój się korzystać z innych darów ziemi. Użyj takich rzeczy, jak kamienie i piasek.
Ogródek zen w środku miasta to świetny pomysł dla osób, które po całym dniu pracy potrzebują odpowiedniego miejsca do odpoczynku. Przebywanie na świeżym powietrze pozytywnie wpływa na nasze ciało i umysł. Stworzenie cichej i bezpiecznej przestrzeni w Twoim domu, pomoże zrelaksować się w dowolnym momencie doby.
Artykuł sponsorowany