Warsztat kamieniarski – czy to dobry pomysł na biznes?

[REKLAMA]

Kamień to materiał, który od lat cieszy się popularnością i z pewnością utrzyma się ona przez długi czas. Wykorzystuje się go w wielu dziedzinach, ale nam najbardziej kojarzy się on jako element służący do wykańczania wnętrz lub jako surowiec, z którego buduje się pomniki cmentarne. Wiele osób zastanawia się, czy dziś można jeszcze odnieść sukces w biznesie kamieniarskim. Spróbujmy zgłębić temat.

Tak jak w każdym innym biznesie, tak i w branży kamieniarskiej nie zawsze gwarancją sukcesu są odpowiednie finanse. Aby zacząć działać na tym polu, trzeba umieć odróżniać wartościowy kamień od tego byle jakiego, trzeba posiadać przynajmniej podstawowe umiejętności i wiedzę z zakresu obróbki kamienia, bo to umożliwia chociażby znalezienie dobrych pracowników. Wreszcie trzeba mieć choć odrobinę wiedzy ekonomicznej, aby ogarnąć cały biznes.

Lokalizacja to podstawa

Nie jest tajemnicą, że znacznie łatwiej rozpocząć kamieniarski biznes, jeśli można go prowadzić w okolicach cmentarza. Nagrobki ciągle stanowią znaczną część zleceń, które trafiają do zakładów kamieniarskich. Jednak nawet mając możliwość usytuowania zakładu przy cmentarzu, warto zwrócić uwagę na to, jak duża jest konkurencja w okolicy oraz jaka jest liczba mieszkańców danej miejscowości. Nie zawsze uda się znaleźć miejscówkę niedaleko cmentarza, a wówczas należy szukać lokalizacji przy ruchliwych drogach. Trzeba też pamiętać, że każdy zakład kamieniarski powinien posiadać plac zewnętrzny, na którym można zorganizować ekspozycję.

Oczywiście można specjalizować się tylko w elementach do wyposażenia wnętrz, ale ten biznes z kolei wymaga ogromnej promocji w Internecie i ciągłego nawiązywania współpracy z wieloma architektami wnętrz, którzy będą wykorzystywać w swoich projektach elementy produkowane przez dany zakład.

Wyposażenie zakładu

Zakład kamieniarski to potężna inwestycja. Niezbędne są specjalistyczne maszyny, które umożliwią obrabianie kamiennych płyt zgodnie z indywidualnymi życzeniami klientów. Nie obejdzie się bez diamentowych tarcz, maszyn do cięcia wodą, potrzebne będą specjalne stoły, na których płyty będzie można stosunkowo łatwo transportować, bo przecież kamienne płyty są zbyt ciężkie, aby przemieszczać je ręcznie.

Jeśli policzyć, jaką kwotę należy zainwestować, to z pewnością wyjdzie całkiem pokaźna sumka. Nie można przecież zapomnieć o zakupie kamienia, z którego będą powstawać pomniki, parapety czy blaty kuchenne. Na szczęście dziś można korzystać z różnych form pomocy w sfinansowaniu przedsięwzięć biznesowych. Warto zasięgnąć informacji na temat funduszy europejskich. W zakupie sprzętu mogą też pomóc fundusze leasingowe.

Zdobywanie klienteli

Z pewnością działalność trzeba rozpocząć od przygotowania ekspozycji. Przylegający do zakładu kamieniarskiego plac musi zostać wypełniony propozycjami gotowych nagrobków lub innych elementów, tak aby klienci mieli nie tylko w czym wybierać, ale także mogli szukać pomysłów, bo często sami mają swoją wizję pomnika dla bliskich. Dzięki temu będą też mogli ocenić jakość i oryginalność nagrobków. Warto inspirować się dobrymi przykładami, jak chociażby zakład kamieniarski prezentujący się na stronie https://www.szczerba-granit.pl/. Łatwo wówczas zdać sobie sprawę, jak wielką pracę trzeba wykonać, aby osiągnąć tak wysoki poziom. Nic dziwnego, że klienci polecają sobie nawzajem usługi najlepszych na rynku.

3 thoughts on “Warsztat kamieniarski – czy to dobry pomysł na biznes?

  1. alicjaaa

    31 marca, 2019 at 3:45pm

    Myślę, że wszystkie przedstawione punkty są trafne. Kolejnym trafnym punktem może okazać się również reklama, nawet skromna 😉

  2. Maciek

    2 kwietnia, 2019 at 8:57pm

    Trudny biznes, ciężka praca…piękny efekt! Pod warunkiem, że traktujemy tę pracę, biznes jako sztukę.

  3. Marcin

    8 kwietnia, 2019 at 11:57pm

    Uwazam że trzeba mieć glowe na karku.Tak mówią kombinuj w zyciu,kombinuj

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.