Dlaczego należy badać pieprzyki?

[REKLAMA]

Pieprzyki. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Mają lub mieli je znani i lubiani (Mateusz Damięcki, Gosia Andrzejewicz, Małgorzata Socha, czy Cindy Crawford), czyniąc z nich rozpoznawalny element swojego wizerunku. Niezależnie od opinii na temat pieprzyków, bezwzględnie należy je badać. Dlaczego? Bo mogą stać się przyczyną olbrzymich problemów zdrowotnych, o czym opowiemy już za chwilę.

Czym są pieprzyki

Być może zastanawiacie się, czym właściwie są pieprzyki i skąd się biorą. Są one nagromadzeniem melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Część tego typu znamion posiadamy już od urodzenia, inne nabywamy z czasem. Istotne jest tu jednak to, by kontrolować ściśle każdy pieprzyk, bowiem każde znamię może stwarzać potencjalne zagrożenie nie tylko zdrowia, ale i życia. Pieprzyk będący początkowo niegroźną zmianą na skórze z czasem przerodzić może się w złośliwy nowotwór skóry.

Kiedy powinniśmy się zaniepokoić

Jeśli na swoim ciele zauważymy niepokojąco wyglądającą skórną zmianę. konieczna jest wizyta u dermatologa. Jak jednak poznać, czy dana zmiana powinna zostać skonsultowana przez specjalistę? Przede wszystkim zaniepokoić powinny nas niektóre charakterystyczne dla groźnych i złośliwych zmian cechy:
– powiększenie się pieprzyka
– zmiana zabarwienia znamienia
– pojawienie się strupków na zmianie skórnej
– krwawienie z pieprzyka
– bolesność lub swędzenie zmiany
– nieregularne kształty znamion, asymetria, pojawienie się wypukłości
– rozmiar pieprzyka powyżej 6 milimetrów

Już wystąpienie jednej z tych cech wywołuje konieczność pojawienia się u lekarza.

Profilaktyka

Najlepszym sposobem zniwelowania ryzyka zachorowania na raka skóry jest unikanie opalania na słońcu (zwłaszcza w godzinach 10 – 14) oraz w solarium. To właśnie przez długotrwałe wystawianie skóry na promienie ultrafioletowe ryzyko zachorowania rośnie.
Koniecznie używać należy też kosmetyków z odpowiednimi filtrami chroniących m.in. przed poparzeniami słonecznymi.

Choroba to nie wyrok

Badanie pieprzyków jest niezwykle ważne. Odpowiednio szybka reakcja i lekarska interwencja mogą zapobiec poważnym komplikacjom oraz rozwojowi choroby. Czerniak wykryty szybko jest chorobą uleczalną w aż 90 procentach. Dlatego też istotne jest, by samodzielnie sprawdzać wygląd swoich pieprzyków.

Jak wygląda badanie u dermatologa

Wizyta u dermatologa może rozwiać wątpliwości co do charakteru zmiany na skórze. Dlatego też lekarz bada podejrzane zmiany za pomocą nieinwazyjnej metody, jaką jest badanie dermatoskopem. W ten sposób ocenia on stan pieprzyków, dzięki poznaniu struktury, jak i siatki barwnikowej pieprzyka. Szukając dermatologa, najlepiej wybrać się do doświadczonego specjalisty, który cieszy się doświadczeniem oraz znakomitą opinią.
Usunięcie pieprzyków następuje w przypadku, gdy zmiana podejrzewana jest o złośliwość. Wówczas zmianę tę usuwa lekarz wysyłając jej wycinek na badanie histopatologiczne. Często zmiany łagodne usuwane są przy pomocy lasera, jednak metoda ta jest niemożliwa do zastosowania w przypadku zmian o podejrzanym charakterze.

Mówi dermatolog dr n. med. Dorota Kozicka
Po zabiegu pacjent pozostaje pod kontrolą dermatologa, co konieczne jest w skutecznym leczeniu.

2 thoughts on “Dlaczego należy badać pieprzyki?

  1. Monika Proskien

    3 czerwca, 2016 at 2:43pm

    Myslę, że każdy z nas powinien udać się do dermatologa, gdy zauważy niepokojącą zmianę. Takie artykuły powinny być publikowane, by pomóc nam zapobiec rozwinięciu choroby.

  2. ranerQ

    24 stycznia, 2017 at 5:03pm

    Dobrze wiedzieć. Mam mnóstwo pieprzyków, ale nigdy ich nie badałem. Jeszcze raz dzięki!

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.