Jak zadbać o właściwą kondycję oczu?

Naturalne sposoby na zdrowsze oczy.

Ponoć to oczy są zwierciadłem duszy. Chociażby dlatego warto o nie zadbać. Bo chociaż nie wszystkich chorób da się uniknąć, wielu można się ustrzec. Problemy ze wzrokiem wynikają także z niewłaściwej dbałości o dietę oraz niezdrowych nawyków.

Oczy suche i zaczerwienione

Problem z czerwonymi, suchymi oczami to w dużej mierze efekt pracy przed ekranem komputera. Wówczas do braku odpowiedniego nawilżenia gałki ocznej, głównie z powodu ograniczeń w mruganiu. Prawidłowo ustawiony ekran monitora powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 50 centymetrów. Podczas intensywnego pisania należy również zadbać o przerwy co kilkadziesiąt minut, w trakcie których dobrze jest spojrzeć na przykład za okno, na oddalony punkt. Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie i to zarówno w wersji naturalnej, jak i sztucznej. Należy także zadbać o wilgotność powietrza w pomieszczeniu biurowym. Wbrew powszechnej opinii, nie jest korzystne stosowanie ziół bezpośrednio na oczy, ponieważ może to doprowadzić do poważnych podrażnień. Dużo lepszym sposobem jest używanie środków typu sztuczne łzy, które dużo lepiej nawilżają.

Jęczmień

Jęczmień na oku to bolesna przypadłość, z którą najlepiej poradzi sobie okulista przepisując stosowną maść. Jednak nie zawsze jest to możliwe od razu. Wówczas można spróbować domowych metod. Jedną z nich jest pocieranie jęczmienia złotą obrączką, oczywiście zdezynfekowaną. Pomóc może okład z ciepłego jajka. Nieobrane ze skorupki należy zawinąć w materiał i przykładać do zamkniętej powieki. Inną metodą jest okład wykonany z zaparzonej zielonej herbaty. W niektórych przypadkach ulgę może przynieść kompres z naparu ziołowego.

Ochrona oczu

Dzięki właściwej diecie można także wspomóc zmysł wzroku na dłużej. Niszczycielski wpływ na oczy mają przede wszystkim wolne rodniki. Dlatego w codziennej diecie nie należy zapominać o roli antyoksydantów. Najbardziej wartościowa dla oczu jest witamina A, która w dużych ilościach pojawia się w wątróbce, żółtku jaj, a także w maśle. Równie istotny jest beta-karoten, zawarty w marchwi, morelach i dyni, który w organizmie przekształcany jest w witaminę A. Antyoksydanty to również zarówno witamina C, jak i E. Antocyjany walczą z wolnymi rodnikami, a także wspomagają enzymy, które są niezbędne do prawidłowego widzenia. Z kolei luteina to naturalny filtr plamki żółtej, dzięki której może zostać wyłapane szkodliwe dla oczu światło. Stosowanie produktów bogatych w te składniki, na przykład czarnych jagód, z pewnością przyczyni się do długotrwałej poprawy widzenia.

Oczy należy chronić także w sposób mechaniczny, przede wszystkim poprzez noszenie profesjonalnie dobranych szkieł korygujących widzenie, jeżeli zachodzi taka potrzeba. W przypadku noszenia okularów co najmniej raz w roku należy kontrolować wzrok. Dzięki temu okulista lepiej dobierze konkretny produkt. Równie istotna jest ochrona oczu przed intensywnymi promieniami słonecznymi, na przykład poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych. Warto wybrać okulary dobrych marek, kupowane w salonach optycznych.

Spiropharm – sklep z suplementami z naturalnych składników

3 thoughts on “Jak zadbać o właściwą kondycję oczu?

 1. Krzysiek

  12 czerwca, 2017 at 10:12pm

  W XXI wieku w erze komputerów i telewizji z naszymi oczami będzie jeszcze gorzej. A nie zapominajmy, że obecnie jak odchodzi się od telewizora, czy komputera to mamy przed oczami smartfona 🙂

 2. Unknown

  13 lipca, 2017 at 1:46pm

  mozemy ochonic oczy nie narazajac ich na bezposrednie zmeczenie czyli uzywac nawilzenia oka unikac wiatru suchego nie siedziec przed komputerem zbyt dlugo badac je co jakis czas jest witaminy ktore odpowiadaja za wzrok i to wszystko bedzie dobre dla naszego wzroku

 3. Anulka

  19 marca, 2018 at 11:56am

  Praca przy komputerze to coś co najbardziej daje w kość naszym oczom. Pamiętać należy o dobrych kroplach łagodząco-nawilżających oraz odpowiednim filtrze w okularach. Ogrzewanie lub klimatyzowane pomieszczenia również mogą mieć zły wpływ na nasze oczy.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.