Kolektory słoneczne stają się coraz bardziej popularne i coraz częściej można je dostrzec na dachach polskich domów. Mają one jednak pewną wadę: ilość wytwarzanego przez nie ciepła w dużej mierze zależy od nasłonecznienia, a to niestety bywa bardzo zmienne w czasie. Dlatego przy projektowaniu instalacji słonecznych należy zadbać o ich odpowiednie ustawienie w stosunku do podłoża i kierunku świata, gdyż inaczej moc grzewcza naszych kolektorów będzie daleka od optymalnej.
Kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego na ciepło użytkowe. Do ich największych zalet należy bez wątpienia wygoda (są bezobsługowe), ekologiczność (korzystają z odnawialnego źródła energii, więc nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne) i oszczędność – właściwie dobrany i zamontowany zestaw solarny zaspakaja średnio do 50-60 proc. rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, której potrzeba do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Warto podkreślić, że nawet w miesiącach zimowych możliwe jest wykorzystanie energii promieniowania słonecznego do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a związane z tym oszczędności wynoszą około 42% w porównaniu do tradycyjnych nośników energii.
Ustawienie jest wszystkim
W przypadku pozyskiwania energii ze słońca zasadniczym problemem jest nierównomierny rozkład energii słonecznej, która dociera do ziemi w poszczególnych miesiącach. Różnice są naprawdę spore. Wystarczy wspomnieć, że w polskich warunkach klimatycznych zimą dociera do Ziemi prawie 8 razy mniej energii niż w okresie lata. Dlatego przy instalacji kolektorów słonecznych trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór miejsca, w którym mają się one znaleźć – generalnie im bardziej nasłonecznione, tym lepiej. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest południowa strona obiektu, na którym chcemy zamontować kolektor.
Przy wyborze kąta, pod jakim zamontujemy nasz kolektor słoneczny, musimy wziąć po uwagę okres pracy instalacji. Instalacja będzie podgrzewać ciepłą wodę użytkową wyłącznie w sezonie letnim? W takim wypadku kolektory najlepiej ustawić pod kątem w przedziale 0-20 stopni. Zysk energii będzie co prawda znikomy, ale za to w lecie nie nastąpi przynajmniej jej spadek. Jeżeli natomiast instalacja solarna ma nam służyć przez cały rok, to optymalnym ustawieniem jest zakres kątów od 55 do 65 stopni. Co prawda w okresie letnim nastąpi nieznaczny spadek energii docierającej do kolektora, ale bez problemu skompensuje go fakt, że więcej energii uzyskamy zimną, wiosną i jesienią.
Kolektory słoneczne a centralne ogrzewanie
Jeżeli chcemy, żeby nasza instalacja wspomagała również centralne ogrzewanie, to jedynym sensownym ustawianiem jest pochylenie kolektorów w zakresie kątów 75-85 stopni. Przy takim ustawieniu mamy pewność, że w okresie zimowym, gdy potrzebujemy najwięcej energii, zyskamy jej maksymalną dawkę. Generalnie najlepszym rozwiązaniem jest wbudowanie kolektorów w powierzchnię dachu, jednak wszystko zależy od jego konstrukcji oraz położenia domu względem kierunków świata. Należy mieć jednak na uwadze, że panele słoneczne są bardzo ciężkie. Dlatego można rozważyć ich montaż na ścianie – dzięki temu kolektor nie traci ciepła z powodu działania wiatru.
Artykuł opublikowany dzięki firmie STG Artykuł został przygotowany przez firmę STG Viessmann Poznań specjalizującej się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann tj. kotły gazowe Vitodens i Vitopend, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp. |