Cera naczynkowa wymaga wyjątkowo troskliwej i delikatnej pielęgnacji. O wybór odpowiednich kosmetyków najlepiej poprosić doświadczonego dermatologa.
Cera naczynkowa – diagnozowanie
Cera naczynkowa charakteryzuje się występowaniem tzw. podskórnych pajączków, czyli inaczej teleangiektazji. Jak podkreślają dermatolodzy, coraz więcej młodych osób skarży się na kłopoty związane z rozszerzonymi naczynkami na twarzy. Zwracają uwagę nie tylko na medyczny aspekt problemu, ale również estetyczny. Rozszerzone naczynka w widocznym miejscu, w szczególności na twarzy – to źródło kompleksów wielu młodych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, aby problemu nie pogłębiać, a najważniejsze być świadomym genezy problemu.
– Kruchość naczynek wynika z ich zwiększonej przepuszczalności. Naczynia krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi i rozszerzają się, pozostawiając ślady w postaci prześwitujących przez naskórek „czerwonych niteczek”.
Cera naczynkowa jest najczęściej jednocześnie bardzo cienka i wrażliwa, dlatego wymaga specjalnego traktowania – podkreślają specjaliści dermatologowie.
Trzeba uważnie czytać informacje o składzie kosmetyków, by uniknąć substancji, które mogą ją podrażnić. Bezwzględnie nie poleca się m.in. alkoholu etylowego, acetonu, mentolu, glikolu propylenowego, kwasu witaminy A oraz mocznika.
Jak pielęgnować cerę naczynkową?
Najważniejsze w pielęgnacji cery naczynkowej jest wybieranie delikatnych i przeznaczonych specjalnie dla tej cery kosmetyków. W szczególności polecamy apteczne kosmetyki renomowanych firm, które gwarantują najwyższą jakość popartą atestami.
Mówi dermatolog Olivia Komorowska
Twarz należy dokładnie oczyszczać mleczkiem, płynem micelarnym lub przy użyciu delikatnego płunu lub żelu myjącego. Do spłukiwania najlepiej użyć przegotowanej wody lub mineralnej – powinna być letnia, bo zimna lub gorąca źle wpływa na naczynka. Potem delikatnie osusz skórę, ale nie pocieraj jej szorstkim ręcznikiem. Najlepiej użyj jednorazowego papierowego ręcznika, który delikatnie osuszy twarz i zbierze z niej zadmiar wody. Wieczorna pięlęgnacja, jak i ta poranna powinna zakończyć się wklepaniem odżywczego toniku lub wody termalnej.
Co z pilingami? Wątpliwości rozwiewa dermatolog
– Nie jest prawdą, że osoby posiadające cerę naczynkową nie mogą stosować pilingów. Istotny jest w tym przypadku dobór odpowiedniego kosmetyku. Przy cerze naczynkowej używaj tylko i wyłącznie pilingu enzymatycznego, gdyż jest zdecydowanie bardziej delikatny od ziarnistego lub gruboziarnistego.
Dlaczego warto wykonywać regularny piling? Złuszczając martwy naskórek, pobudzasz komórki do odnowy. Dzięki temu, skóra staje się grubsza, a tym samym bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, a jednocześnie naczynka są mniej widoczne.
Ochrona przeciwsłoneczna
Równie istotne, co odpowiedni wybór kosmetyków jest także działanie przeciwsłoneczne. Idealne kosmetyki chroniące twarz przed szkodliwym promieniowaniem dobierze lekarz dermatolog.
Twarzy z rozszerzonymi naczynkami nie należy opalać, dlatego zaleca się stosowanie wysokich filtrów ochronnych przez cały rok. Aby nie zapominać o codziennej aplikacji preparatu na twarz, proponujemy zakup kosmetyku typu 2w1 – fluidu połączonego z wysoką ochroną słoneczną. Dzięki temu, wykonując codzienny makijaż, nie trzeba tracić dodatkowego czasu na wchłonięcie się np. filtra mineralnego. Znika tym samym problem z bieleniem kosmetyku na twarzy.