Drapacze chmur, czyli najwyższe wieżowce świata

Wieżowce zlokalizowane w wielu częściach globu od lat wzbudzają podziw miłośników tego typu architektury oraz turystów z całego świata. Trudno się dziwić. Wydaje się, że będąc na ich najwyższych punktach, rzeczywiście można złapać Pana Boga za nogi. Dziś przedstawimy trzy najwyższe na świecie drapacze chmur.

Naszą listę z wysokiego C (choć będą jeszcze wyższe) otwiera budynek kompleksu hotelowego Abradż al-Bajt, który znajduje się w Mekce w Arabii Saudyjskiej. Całkowita wysokość saudyjskiego drapacza chmur to aż 600 metrów! Budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszej świątyni dla wszystkich muzułmanów. Wieżowiec budowany był przez siedem lat od 2004 do 2011 roku. Mimo że w zestawieniu najwyższych konstrukcji ogółem zajmuje miejsce na najniższym stopniu podium, jest za to liderem wśród najwyższych hoteli na całym globie. Największe wrażenie zwłaszcza na odwiedzających miasto turystach robi zwłaszcza w porze wieczornej, gdy oświetlona jest między innymi jego wieża zegarowa.

By móc podziwiać drugi najwyższy wieżowiec świata, trzeba z kolei udać się do Chin. Dlaczego? Otóż właśnie w chińskim Szangchaju znajduje się Shanghai Tower. Tak jak wyżej omawiany tu wieżowiec, tak i budowa chińskiego drapacza chmur zajęła siedem lat i zakończono ją w roku 2015. Wysokość budynku to aż 632 metry, Osią całego wieżowca jest 9 budynków o walcowatej formie, które zostały na siebie nałożone. Głównym przeznaczeniem Shanghai Tower są oczywiście pomieszczenia o charakterze biurowym oraz galerie handlowe oraz – podobnie jak w przypadku wieżowca w Mekce – hotel. Ponadto, wielu turystów ma okazję podziwiać panoramę tętniącego życiem Sznghaju, dzięki zainstalowanym w wieżowcu tarasie widokowym.

Prawdziwym hegemonem wśród najwyższych wieżowców świata, jest dobrze znany wielu turystom budynek Burj Khalifa, co w języku polskim można przetłumaczyć jako Wieża Kalifa. Monumentalny drapacz chmur również znajduje się na terenie Półwyspu Arabskiego – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Proces budowy drapacza chmur w Dubaju zakończono w 2009 roku. Można powiedzieć, że jego opisani tu poprzednicy, to przy nim niziutkie parterowe domki. Wszystko dlatego, że Wieża Khalifa mierzy aż 828 metry! O ile w przypadku wieżowców z Arabii Saudyjskiej i Chin wysokość robiła kolosalne wrażenie, tu wprost zapiera dech w piersiach.

Jeśli zdecydujemy się wybrać nieopodal bądź bezpośrednio do jednego z wieżowców, zapewne będziemy chcieli sprawić sobie pamiątkę, z okazji chwili spędzonej na ich szczycie. Warto więc przed wyjazdem wymienić gotówkę. Polecamy skorzystanie z kantoru online. W ten sposób zabezpieczamy się przed wysokimi miejscowymi kursami wymiany. Po kilku minutach wymienimy dowolną kwotę. Potem wystarczy tylko podać dane wysyłki i opłacić wymianę poprzez przelew. Paczkę z pieniędzmi możemy dostarczyć zarówno jdo domu, jak i wkazanego w formularzu punktu odbioru (sklep sieci Żabka, kiosk Ruchu). Jeśli chcesz wymienić gotówkę niezbędną do wyjazdu za granicę, warto odwiedzić nasz punkt wymiany walut osobiście – kantor Gdynia Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych zawsze od ręki!

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.