Choroby stóp – z czym najczęściej chodzimy do podologa?

[REKLAMA]

Wypielęgnowane stopy to niepodważalny atut, którym jednak nie zawsze można się cieszyć. Zdarza się, że nasze stopy są atakowane przez różnego typu choroby stóp, będące zagrożeniem nie tylko dla wyglądu, ale też dla zdrowia. Okazuje się, że najczęstszym schorzeniem, z jakim pacjenci udają się do specjalisty od chorób stóp – podologa, jest brodawka wirusowa, czyli kurzajka. W jaki sposób można walczyć z tą dolegliwością?

Czym jest kurzajka i jak przeprowadzić jej bezpieczne usuwanie?

Kurzajka to potoczna nazwa brodawki wirusowej, która powstaje wskutek zarażenia się wirusem HPV. Wirus występuje w różnych odmianach i może atakować różne części ciała. Najczęściej występuje na stopach i jest wtedy nazywany brodawką podeszwową, ale zdarza się, że pojawia się również na dłoniach. Kiedy choroba zostanie zidentyfikowana, niezbędne okaże się usuwanie brodawek, Koszalin posiada bardzo dobrych specjalistów zajmujących się tym problemem.

Jak przeprowadzić usuwanie brodawek wirusowych i kurzajek?

Jeśli na naszych stopach pojawi się niepokojąca zmiana, należy jak najszybciej rozpocząć procedurę usuwania brodawek wirusowych i kurzajek. W aptekach dostępne są preparaty do kupienia bez recepty, jednak nie przynoszą one przeważnie zamierzonych rezultatów, gdyż działają powierzchownie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest podjęcie leczenia w profesjonalnym gabinecie podologicznym, a sposoby leczenia sprawdź tutaj.

Metody usuwania kurzajek u podologa są przeważnie bezinwazyjne. Do polecanych sposobów leczenie podologicznego zalicza się:

  • Wymrażanie – kriochirurgia.
  • Elektrokoagulacja.
  • Naświetlaniem laserem CO2.
  • Jonofereza.
  • Przyjmowanie środków farmakologicznych o działaniu miejscowym.

Wymrażanie jako chętnie stosowana metoda

Wymrażanie, znane również pod nazwą kriochirurgia, polega na niszczeniu zainfekowanej przez wirusa warstwy naskórka przez działanie bardzo niskiej temperatury. Podolodzy często polecają metodę ze względu na wysoką skuteczność, bezbolesność i bezpieczeństwo.

Co więcej, wymrażanie to bardzo szybka metoda, gdyż sam zabieg trwa zaledwie kilka lub kilkanaście sekund. Jest to szczególnie istotne w przypadku zabiegów przeprowadzanych u dzieci, dla których każdy zabieg wiąże się z dużym stresem. Podczas kriochirurgii nie trzeba ponadto przyjmować znieczulenia, a rana goi się bardzo szybko.

Czy można zapobiec powstawaniu kurzajek zamiast usuwania już powstałych?

Brodawka wirusowa na stopach przenosi się przez bezpośredni kontakt z wirusem. Jest to patogen tkanki skórnej, którego rozwój jest tym większy, im środowisko jest bardziej wilgotne. W związku z tym najczęstszym miejscem zakażenia są baseny, sauny i publiczne prysznice, np. na siłowniach i w klubach fitness.

Czasami uniknięcie zakażenia wirusem HPV jest bardzo trudne, jednak nie jest niemożliwe do uniknięcia. Warto się stosować do kilku wskazówek dyktowanych przez podologów:

  • Dbać o higienę stóp.
  • Używać klapek podczas korzystania z basenów, saun i publicznych pryszniców.
  • Nie ubierać nie swojego obuwia.
  • Czyścić regularnie kabinę prysznicową, wannę i podłogę w łazience.
  • Myć i dokładnie osuszać stopy po aktywności fizycznej.

Brodawka wirusowa może przysporzyć wielu problemów, szczególnie natury estetycznej. Obecnie usuwanie kurzajek to standardowa procedura, możliwa do przeprowadzenia w każdym gabinecie podologicznym. Dlatego nie warto czekać na rozwój dolegliwości, a w momencie pojawienia się brodawki wirusowej na stopie, od razu udać się do podologa.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.