Wrocławski Ratusz

[REKLAMA]

Wizyta na wrocławskim Rynku z pewnością nie byłaby kompletna, gdybyśmy pominęli w czasie jej trwania Ratusz. Z całą pewnością jest to miejsce wyjątkowe tak z uwagi na swoją architekturę, jak i na znaczenie dla miasta.

Na czym polega niezwykłość Ratusza?

Już pierwsze godziny spędzone we Wrocławiu uświadamiają, że nie brakuje tu zabytków architektury gotyckiej, w zdecydowanej większości przypadków mamy jednak do czynienia z architekturą sakralną. Tymczasem Ratusz od pierwszych chwil swojego istnienia był budynkiem służącym do celów świeckich, a takich budowli utrzymanych w stylu gotyckim nie zachowało się wiele nie tylko w Polsce, ale również w innych częściach Europy.
Co ciekawe, ratusz nie może być uznany za przykład zawrotnego tempa budowy. Pierwsze prace mające na celu jego powstanie podjęto jeszcze pod koniec trzynastego wieku, potrzeba było jednak kolejnych 250 lat, aby budynek uzyskał wygląd, który kojarzymy do dziś. Od samego początku swoją siedzibę miały w nim jednak władze miejskie oraz przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, do pięknych wnętrz Ratusza mógł więc zajrzeć każdy obywatel liczący na wsparcie tych organów.

Muzeum Miejskie Wrocławia

Podziwianie zewnętrznej części Ratusza jest możliwe bez względu na porę dnia, nie sposób go bowiem przeoczyć udając się z wizytą na wrocławski Rynek. Ratusz jest jednak miejscem, które można podziwiać również od wewnątrz, mieści się w nim bowiem bardzom popularne Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Od samego początku swojego istnienia zajmuje się ono gromadzeniem i eksponowaniem tych obiektów, które są w jakiś sposób powiązane z lokalnymi artystami i warsztatami rzemieślniczymi. Muzeum nieustannie skupuje zresztą tego rodzaju przedmioty i zajmuje się ich opracowywaniem, jego kolekcja powiększa się więc systematycznie.
W czasie wizyty w nim koniecznie należy zajrzeć choć na moment do Sali Wielkiej utrzymanej w stylu późnogotyckim. Już po przestąpieniu jej progu wskazane jest przy tym zadarcie głowy do góry, imponujące sklepienie krzyżowo-żebrowe jest bowiem uważane za jedne z najpiękniejszych w budynkach pochodzących z tego okresu. W sali można tez podziwiać portale oraz płaskorzeźby, a imponująca powierzchnia sali wynosząca 650 metrów kwadratowych uświadamia nam, że jest to jedna z największych sal tego typu, w których będziemy mieli okazję zagościć.
Nie mniej interesująca wydaje się Sala Książęca, która niegdyś pełniła funkcję kaplicy. Dziś można podziwiać w niej przede wszystkim wyroby ze srebra powstające we Wrocławiu począwszy od czternastego aż po dziewiętnasty wiek. Warto też zajrzeć do Sali Mieszczańskiej – mieści się ona w najstarszej części ratusza i zachęca do wizyty imponującą galerią sławnych wrocławian.

Wrocławski Rynek kojarzy nam się przede wszystkim z miejscem, w którym trwa intensywne życie nocne, warto jednak odwiedzić go również po to, aby podziwiać znajdujące się tu zabytki architektury. Decydując się na skorzystanie z ofert, jakie przygotowują wrocławskie apartamenty Kingsapartments nie można więc pominąć wizyty w Ratuszu.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.