Skąd biorą się problemy z owadami i jak sobie z nimi radzić?

Wszyscy chcemy, aby nasze mieszkania zawsze lśniły i wyglądały najbardziej efektownie, jak się tylko da. Jest to możliwe, ale potrzeba sporego wysiłku ze strony domowników. Nie chodzi tylko o regularne sprzątanie wszystkich pomieszczeń. W każdym domu czy mieszkaniu co jakiś czas trzeba też skutecznie poradzić sobie z niechcianymi owadami, które w niektórych przypadkach mogą być naprawdę prawdziwą plagą. Dlaczego jednak tak wiele z nas ma tak spore kłopoty z tymi kompletnie niechcianymi lokatorami? Jakie są skuteczny sposoby, aby pozbyć się ich na dłuższy okres czasu? O tym wszystkim przeczytacie w naszym dzisiejszym artykule poświęconym tej tematyce.

Dlaczego mamy tak często problemy z owadami?

Największą przyczyną – i zarazem najbardziej prozaiczną – jest to, że nie posiadamy w swoich mieszkaniach odpowiednich zabezpieczeń. Dzięki temu, owady nie mają większych trudności, aby stać się lokatorami w naszych domach. W jaki sposób znajdują drogę do mieszkań? To sprytne stworzenia, dlatego wykorzystują wiele możliwości. Bardzo często wchodzą … tak jak my, czyli przez drzwi wejściowe. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie ma odpowiedniego uszczelnienia (także w przypadku okien). W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest, między innymi, zawieszenie zasłony z gęstymi oczkami, aby jak najmniej insektów przedostało się do środka. Nierzadko stają się mieszkańcami, ponieważ wchodzą przez piwnice (na przykład, poprzez okna piwniczne). Szkodniki nie mają też oporów, aby skorzystać z  każdego pęknięcia przy zewnętrznych wejściach do pomieszczeń technicznych. Podobnie jest wtedy, kiedy wykorzystują otwory wentylacyjne. Insekty często wchodzą przez nieszczelne siatki na owady. Wiele osób nie wie, że warto raz na czas rozpylić wokół mieszkania specjalny środek owadobójczy. Jeśli tego nie zrobicie, to wtedy szkodniki chętniej będą gośćmi w Waszych domach. Bardzo dużo osób bagatelizuje tę kwestię, a potem mają spore kłopoty z nieproszonymi lokatorami.

Kłopoty z owadami biorą się również z tego, że mnóstwo osób nie wykonuje odpowiednich zabiegów prewencyjnych. Jeśli zostawiacie drewno opałowe w domu, to musicie zdawać sobie sprawę, że będziecie mieć sporo insektów we własnym mieszkaniu – w końcu lubią one przebywać w drzewie. Warto też wiedzieć, że odpływy wody z rynien powinny odprowadzać wodę daleko od fundamentów. Większość owadów preferuje wilgoć, a jeśli będziecie im stwarzać sprzyjające warunki, to chętnie skorzystają z takiego zaproszenia. Fundamenty naszego domu zawsze powinny być zatem suche. Rośliny muszą być odsunięte od ścian budynku. Krzewy i drzewa powinny być przycięte, aby gałęzie nie dotykały domu. Nie mogą też zwisać na elewację, co jest równie bardzo szkodliwe i sprzyja temu, że insekty często przebywają w takich okolicach. Sporo owadów „mieszka” też w kamieniach, stosach liści czy deskach. Jeśli macie podobne elementy niedaleko mieszkania, to musicie czym prędzej zrobić z nimi porządek, aby jak najszybciej przepłoszyć nieproszonych gości. Warto też zdawać sobie sprawę, że posiadanie niektórych roślin przyczynia się do sporej ilości owadów. Można to bardzo szybko zaobserwować i jeśli liczba insektów jest naprawdę spora, to warto dobrze zastanowić się nad tym czy nie wyciąć tych właśnie elementów dekoracyjnych.

Co to jest dezynsekcja?

Jeśli jednak kłopoty z owadami są bardzo duże i nie możecie sobie z nimi poradzić, to konieczna jest dezynsekcja. Co dokładnie oznacza ten termin? Jest to tępienie niepożądanych owadów. Przede wszystkim chodzi o takie szkodniki, jak muchy, komary, pchły, wszy, pluskwy czy karaluchy. Jak wygląda przeprowadzenie tego procesu? Można go wykonać poprzez zastosowanie środków fizycznych (jak na przykład para, ogień, gorące powietrze czy promieniowanie ultrafioletowe). Inny sposób to czynności mechaniczne. Tutaj mamy do czynienia z wyłapywaniem, trzepaniem i oczyszczaniem. Dezynsekcja jest też wykonywana za pomocą środków chemicznych (skuteczne środki owadobójcze) czy biologicznych. W tym wypadku insekty są zwalczane za pomocą innych organizmów żywych.

Partnerem wpisu jest właściciel strony www.insektwarszawa.pl

One thought on “Skąd biorą się problemy z owadami i jak sobie z nimi radzić?

  1. wir444

    19 października, 2016 at 3:38pm

    Jak to jest, że niektórzy mają plagę różnych owadów, a u mnie jak wleci mucha przez okno to już dużo? Problem wydaje mi się jest w zostawianiu jedzenia na widoku.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.