Badacze ze Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem doktora Yefima Sheynkina z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Stony Brooks dowiedli, że regularne trzymanie laptopa na kolanach obniża płodność. Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Human Reproduction” w lutym 2015 r.
Badania naukowe – przebieg i wyniki
Mężczyzna produkuje zdrowe plemniki, kiedy temperatura jąder w worku mosznowym jest o jeden stopień niższa niż temperatura ciała – wynosi 35-35,5 stopni Celsjusza. Amerykańscy urolodzy przeprowadzili doświadczenie na 29 ochotnikach w wieku 21-35 lat. Kiedy mężczyźni trzymali komputer na kolanach, mierzono temperaturę ich moszny. Po 15 minutach temperatura była na granicach normy, a po 25 minutach – wyższa o 2,5 stopnia Celsjusza. Przegrzewanie się jąder może skutkować oligozoospermią – znacznym zmniejszeniem liczby plemników w nasieniu oraz azoospermią – brakiem plemników. Osoby, które chciałyby pomóc parom borykającym się z niepłodnością, mogą zdecydować się na dawstwo komórek jajowych lub nasienia. Aby przejść pozytywnie badania, w jednym mililitrze spermy powinno znajdować się 70-80 milionów plemników.
Praca z laptopem na kolach a trwała bezpłodność
Wyniki badań pokazują, że jakość plemników spada, choć nie ma dowodów na to, że trzymanie laptopa na kolanach powoduje trwałą bezpłodność. Jeden stopień wzrostu temperatury jąder powoduje spadek plemników o 40% oraz ich mniejszą ruchliwość, ale najprawdopodobniej są to zmiany odwracalne.
Zapobieganie systematycznemu przegrzewaniu się jąder
Aby zapobiec przegrzewaniu się jąder, najlepiej korzystać z komputera stacjonarnego lub trzymać laptop na biurku. Ewentualnie można skorzystać z podkładki chłodzącej lub specjalnego stolika do trzymania komputera na kolanach. Niezmiernie ważne jest robienie przerw w pracy i uprawianie sportu. Kilka minut poświęconych na zapalenie papierosa warto zastąpić ćwiczeniami nóg, np. wymachami, kreśleniem ósemek. Dieta powinna być bogata w cynk, który znajduje się m. in. w pestkach słonecznika i dyni.
ranerQ
24 stycznia, 2017 at 4:51pmTo, że trzymanie laptopa na kolanach zmniejsza płodność było już dawno udowodnione. To samo tyczy się smartfona w kieszeni.