Jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych w kuchni polskiej kaszą. Syci na długo, wspiera pracę układu pokarmowego, a także reguluje procesy trawienne. Jest również źródłem cennego dla organizmu człowieka błonnika. Kasza jęczmienna jest ponadto smaczna, ma najwięcej zwolenników wśród wszystkim odmian. Jest alternatywą dla ryżu i ziemniaków do obiadu, ale coraz częściej stanowi składnik sałatek, a nawet słodkich śniadań.
Gołąbki z kaszą jęczmienną
Z ryżem, kaszą gryczaną, a może z kaszą jęczmienną? Kasza jęczmienna jest delikatniejsza w smaku niż gryczana, która jest często wykorzystywana do przyrządzenia gołąbków. Zaskakujący smak osiągniemy zamieniając również mięso mielone na grzyby. Świetnie z takim zestawieniem komponuje się majeranek i czosnek. Do smaku oczywiście należy przyprawić farsz solą i pieprzem. Całość zawijamy w liście kapusty. Układamy gołąbki w naczyniu żarodoodpornym, zalewamy śmietaną oraz pieczemy w piekarniku przez ok. 45 minut. Podajemy same lub z puree ziemniaczanym bądź ulubioną mieszanką warzyw.
Nie(tradycyjny) gulasz z kaszą jęczmienną
Chyba najbardziej znanym sposobem na wykorzystanie kaszy jęczmiennej w kuchni polskiej jest gulasz mięsny. Szanując tradycję, a jednocześnie wychodząc naprzeciw nowym smakom i nowoczesnym kuchennym rozwiązaniom, możesz przygotować kaszę z gulaszem warzywnym lub grzybowym. Świetnie sprawdzi się blanszowana marchewka, seler i pietruszka pokrojone w kostkę, a następnie duszące się w bulionie warzywnym. Sos grzybowy można przygotować z borowików, podgrzybków i kurek lub po prostu z pieczarek z dodatkiem jogurtu greckiego lub śmietany. Kasza jęczmienna świetnie smakuje również z sosem pomidorowym z cukinią, papryką oraz bakłażanem.
Kasza jęczmienna na słodko
Słodko, smacznie i zdrowo – takie śniadania coraz częściej goszczą w naszych domach. Ugotuj kaszę jęczmienną, dodaj do niej jogurt, miód, cynamon, opcjonalnie otręby i oczywiście owoce. Doskonale sprawdzają się banany i jabłka, a latem obowiązkowo maliny, truskawki i borówki.
Kasza jęczmienna ma obecnie wiele zastosowań. Jeżeli nie lubisz jej w tradycyjnej wersji, może spróbuj poeksperymentować ze słodkimi dodatkami…
Anulka
19 marca, 2018 at 11:41amŚwietne przepisy. Nie od wczoraj wiadomo jak zdrowa jest kasza. Warto wkomponować ją w codzienne menu – zamiast ziemniaków czy makarony.
slonce16
31 marca, 2019 at 10:21pmBardzo fajne przepisy 🙂 Wszystkie rodzaje kasz są bardzo zdrowe i warto je jeść bardzo często 🙂