Jak wygląda praca dentysty chirurga?

[REKLAMA]

Przyjęło się potoczne stwierdzenie, że dentysta to nie lekarz. Dlaczego? Zazwyczaj argumentuje się, że dentyści mają wąską specjalizację i nie kończą studiów na kierunku lekarskim, ale na dentystycznym. Jest to opinia nie tylko wybitnie obiegowa ale też niesprawiedliwa. Argumentem dla obalenia tej tezy może być fakt, że niektórzy dentyści obierają specjalizację chirurgiczną.

Chirurgia twarzowo-szczękowa to bardzo specyficzna dziedzina medycyny. Obiektem jej zainteresowania pozostaje jama ustna, ale nie tylko w części twarzowej głowy – obejmuje ona również szyję i dół przedni czaszki – zakres rozległy i o wysokim stopniu specyfiki. Z racji tak szerokiego spektrum zainteresowania bardzo często bywa określana mianem chirurgii czaszkowo-szczękowo-twarzowej, co poniekąd jest słusznym i zdecydowanie bardziej odzwierciedlającym faktyczny stan rzeczy, mianem. Jeżeli chodzi o jej miejsce w szeregu nauk medycznych, stanowi ona podspecjalność z zakresu zarówno stomatologii jak i chirurgii.

Ta gałąź chirurgii obejmuje:

– chirurgię stomatologiczną (leczenie operacyjne jamy ustnej i okolic)

– onkologię (leczenie nowotworów jamy ustnej i okolic)

– traumatologię (leczenie operacyjne kości, wiązadeł, mięsień i ścięgien)

– chirurgię plastyczną (związana z implatologią – zapełnieniem ubytków po zębach stałych implantami stomatologicznymi).

Do najważniejszych zabiegów, wykonywanych w ramach chirurgii szczękowej należą:

– ekstrakcja zębów (ich usuwanie – dotyczy to zwłaszcza tzw. „zębów mądrości”, które zazwyczaj są bardzo problematyczne i ich usunięcie wiąże się ze skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym),

– operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych (jest to zabieg mający na celu usunięcie zębów, którym nie udało się „przebić na zewnątrz” i pozostały w kości),

– wyłuszczanie torbieli (usunięcie patologicznych zmian wypełnionych płynem w jamie ustnej),

– resekcje wierzchołków korzeni (odcięcie wierzchołka korzenia wraz z usunięciem stanu zapalnego wokół niego),

– hemisekcje (usuwanie jednego z korzeni zęba),

– radektomie (zabieg na chorym korzeniu zęba),

– zamknięcie połączenia ustno-zatokowego i operacje zatoki szczękowej,

– chirurgia przyzębia w tym zabiegi sterowanej regeneracji tkanek i chirurgia plastyczna przyzębia,

– plastyka wędzidełek wargi, języka, pogłębienie przedsionka.

Jak można zauważyć, potoczna opinia przytoczona przez mnie na początku jest całkowicie mylna i krzywdząca dla przedstawicieli tego zawodu. Co do zasady – niewłaściwym jest już samo dzielenie lekarzy na „lepszych” i „gorszych” oraz wykluczanie przedstawicieli stomatologii poza krąg osób związanych z medycyną specjalistyczną.

Dobrze wykonany zabieg chirurgii stomatologicznej pozwala nie tylko pozbyć się przykrych dolegliwości bólowych, ale też wpływa zdecydowanie na poprawienie samopoczucia psychicznego pacjenta – ładny, zdrowy uśmiech zwiększa pewność siebie i sprawia, ze czujemy się lepiej sami ze sobą. Warto zatem dbać o zdrowie jamy ustnej i nie unikać wizyt u stomatologa, a gdy zajdzie potrzeba – u chirurga szczękowego.

 Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Dentalkit.pl

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.