Dla wielu osób żegluga to nie jest po prostu hobby i sposób zabicia czasu wolnego, ale zamiłowanie, celebrowana przez całe ich życie. Ta wspaniała pasja pozwala na podziwianie zachwycających krajobrazów i zaznanie sportowych emocji, a także na dzielenie się tym ze swoimi najbliższymi. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, które zagwarantują żeglarzom bezpieczeństwo i spokój ducha. Na Wasz użytek przedstawiamy dziesięć przykazań żeglarskich, o których pamiętać powinien każdy żeglarz dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.
1. Przed wyprawą, dowiedz się jak najwięcej o jachcie.
Jeśli korzystamy z pożyczonego lub wyczarterowanego jachtu warto zebrać o nim jak najwięcej różnego rodzaju informacji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ewentualne usterki, wady oraz ogólne cechy, które mogą sprawiać trudności w sterowaniu łodzią.
2. Przed wyprawą poświęć czas na instrukcję załogi.
Szczególną uwagę warto poświęcić osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z żeglugą, aby przybliżyć im zasady przemieszczania się po samym jachcie, wytłumaczyć obowiązek noszenia kamizelek ratunkowych. Przed wypłynięciem koniecznie należy też przećwiczyć obsługę grota, żeby móc szybko zabezpieczyć go i zrzucić w razie takiej potrzeby. Umiejętność refowania również powinna zostać przećwiczona przed wypłynięciem w rejs.
3. Słuchaj komunikatów o pogodzie.
Najlepiej słuchać prognozy pogody z dnia nadzień, poznać prognozy długoterminowe, ponieważ pozwoli to poznać ogólną sytuację pogodową na wodzie.
4. Zwracaj uwagę na obserwowalne zjawiska pogodowe.
Prognozy są bardzo ogólnikowe i mogą się mylić. Na szczęście możesz próbować sam przewidywać warunki pogodowe poprzez obserwację lokalnych zjawisk. Obserwuj przede wszystkim niebo, rodzaje chmur i wiatr. Jeśli tylko masz taką możliwość – konsultuj swoje obserwacje i wnioski z innymi, bardziej doświadczonymi żeglarzami. Taka obserwacja pozwoli Ci zaplanowanie możliwie najbezpieczniejszego rejsu i uniknięcie ewentualnych zagrożeń na wodzie. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy wypłynięcie jest bezpieczne – lepiej nie wypływaj!
5. Uważaj na chmurę typu cumulonimbus.
Jest to najniebezpieczniejszy rodzaj chmury, niosący ze sobą opady, które nie tylko mogą przerodzić się w ogromna ulewę, ale i doprowadzić do zderzenia ciepłego powietrza zimnym i sprowokować tym samym sztorm. Zaobserwować pojawienie się tego typu chmury możesz tuż przed wypłynięciem, natomiast od momentu jest dostrzeżenia masz około godziny aby zawinąć do portu. Absolutnie nie możesz zwlekać i powinieneś jak najszybciej zmierzać w kierunku bezpiecznego miejsca. Jeśli jesteś już na wodzie i widzisz, że chmura zbliża się do ciebie, a wiatr wieje w przeciwnym kierunku – jest to pewny sygnał o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
6. Nie ryzykuj.
Nie istnieją żadne konkretne zasady zachowywania się, które zagwarantowałyby bezpieczeństwo Tobie i Twojej załodze. Po dostrzeżeniu nadchodzącego niebezpieczeństwa po prostu zawiń do portu.
7. Ty i załoga załóżcie kamizelki ratunkowe.
Jeśli wpadliście w tarapaty i zawijacie do najbliższej przystani zadbaj, aby Twoja załoga możliwie najszybciej założyła kamizelki ratunkowe.
8. Zabezpiecz łódź.
Zabezpiecz żagle aby nie zostały wyrwane, zamknij klapy i wywietrzniki, a także wejście do kokpitu, kiedy już znajdzie się tam załoga.
9. Zleć załodze przeniesienie się do kokpitu.
Zarządź, żeby dla własnego bezpieczeństwa Twoja załoga zamknęła się w kokpicie. Mimo, że już wracacie do portu – tak będzie dla Was bezpieczniej.
10. Jeśli masz silnik – uruchom go.
W przypadku łodzi silnikowych należy koniecznie skorzystać z komfortu, jaki daje wyższa prędkość na silniku i skierować rufę wprost w stronę, z której uderza wiatr. Jeśli wiatr nie uderza, zadbaj aby łódka nie ostrzyła do wiatru, inaczej ryzykujesz, że silnik zgaśnie, a Ty będziesz musiał rumplować aby utrzymać kurs z wiatrem. Podnieś miecz jeśli jest on podnoszony i pamiętaj, że Twoim celem jest sprawienie, by łódź szła z wiatrem.
Już dziś wyczarteruj jacht na wakacje: http://www.naczarter.pl/