Jak uniknąć zapalenia spojówek przy noszeniu soczewek?

Soczewki kontaktowe w ostatnim czasie w znacznym stopniu zyskały na zainteresowaniu, przez co stały się jedną z najpopularniejszych metod pozwalających na korekcję wad wzroku. Nic więc dziwnego, że coraz większa grupa osób, decyduje się na ich noszenie, mimo że zakładanie oraz zdejmowanie soczewek dla wielu z nich początkowo może stanowić nie lada wyzwanie. Oczywiście z początku trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu na wspomniane czynności, jednak należy pamiętać, że praktyka czyni mistrza.

Ze względu na dużą wygodę, jaką daje noszenie soczewek kontaktowych, które w przeciwieństwie do okularów korekcyjnych w momencie nagłej zmiany temperatur nie parują, z każdym rokiem zyskują na coraz większej popularności. Oczywiście mimo wzrostu ich zainteresowania, nadal część osób z wadami wzroku w celu ich korekcji, sięga po tradycyjne rozwiązania w postaci okularów. Niemały wpływ na wspomniany fakt ma przekonanie, jakie wśród tych osób panuje przekonanie, że szkła kontaktowe bardzo często są przyczyną infekcji oczu takich jak zapalenie spojówek lub ostre czerwone oko. Otóż nic bardziej mylnego, co postaramy się wyjaśnić w dalszej części artykułu.

Zapalenie spojówek – przyczyny i objawy

Jedną z najczęściej pojawiających się infekcji oczu, jest zapalenie spojówek. Wspomniane schorzenie wywoływane jest w głównej mierze przez bakterie i dość często występuje u osób noszących soczewki kontaktowe. Przede wszystkim wspomniana kwestia związana jest z nieodpowiednią pielęgnacją i higieną podczas ich zakładania oraz zdejmowania.

Omawiana infekcja oczu, nierzadko może również doprowadzić do zapalenia rogówki, co w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. W trakcie schorzenia nie wolno również nosić soczewek kontaktowych do momentu całkowitego wyleczenia.

Zapalenie spojówek występuje w dwóch podstawowych wariantach, tj. zapalenia zakaźnego, do którego dochodzi w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej oraz zapalenia alergicznego, które jak sama nazwa wskazuje, wywołane jest przez reakcję alergiczną na daną substancję w postaci np. drobinek kurzu lub pyłków.

Ze względu na to, że w przypadku prezentowanej infekcji oczu, mamy do czynienia ze stanem zapalnym przezroczystej błony śluzowej, pokrywającej białą część oka, jaką jest spojówka, mogą pojawiać się dość uciążliwe objawy. Mowa w tym momencie przede wszystkim o:

– łzawieniu i swędzeniu,

– zaczerwienieniu,

– obrzękach,

– oraz produkcji wodnistej, niekiedy lepkiej wydzieliny.

Zazwyczaj schorzenie mija samoistnie po upływie maksymalnie 2 tygodni. Oczywiście w niektórych przypadkach podczas cięższego przebiegu, będzie wymagało leczenia za pomocą m.in. kropli z antybiotykiem lub leków antyhistaminowych. Jednak w celu dobrania odpowiedniej metody, należy wcześniej skontaktować się ze swoim specjalistą.

Jak prawidłowo zakładać i jak ściągać soczewki kontaktowe?

Jak już zostało wspomniane wyżej odpowiednio zachowana higiena i pielęgnacja podczas zakładania i zdejmowania soczewek, ma bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwala na uniknięcie przedostawania się do oka bakterii, które mogą wywołać dość uciążliwe schorzenie w postaci zapalenia spojówek.

Tak naprawdę wspomniany proces pokazujący jak zakładać oraz jak ściągać soczewki odbywa się w czterech prostych krokach, które zostały szerzej przybliżone na stronie acuvue.pl, czyli producenta wysokiej jakości soczewek kontaktowych. Mowa w tym momencie o wykonywaniu po kolei takich czynności jak:

– Dokładne umycie rąk — najlepiej antybakteryjnym i nie perfumowanym mydłem, które starannie spłukujemy wodą i wycieramy w niestrzępiący się ręcznik.

– Przy zakładaniu sprawdź, czy soczewka się nie wywinęła na drugą stronę, przytrzymaj oko otwarte za pomocą palców wolnej ręki, następnie skieruj wzrok w górę i w sposób kontrolowany, delikatnie umieść soczewkę na oku.

– Przy zdejmowaniu po umyciu rąk powoli przybliżaj palec wskazujący do oka, delikatnie dotknij dolnej krawędzi soczewki i zsuń ją w dół na białą część oka. Delikatnie ściśnij soczewkę, wyjmując ją tym samym z oka. Jeżeli nosisz soczewki jednorazowe, to od razu je wyrzuć, z kolei te wielokrotnego użytku dokładnie oczyść i zdezynfekuj.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.