Jak robić dobre zdjęcia krajobrazowe?

[REKLAMA]

Fotografowanie krajobrazów tylko z pozoru jest łatwe. Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy fotografii krajobrazowej, z większości wykonanych zdjęć nie będziesz zadowolony. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zrobić imponujące zdjęcia krajobrazu.

Ekscytujące sceny

Przy zdjęciach krajobrazowych zazwyczaj pod uwagę bierzesz góry, doliny i inne tym podobne widoki. Jednak na fotografiach nie wyglądają one zazwyczaj tak imponująco, jak w rzeczywistości. Dlatego skup się na innych elementach krajobrazu, np. kamienie, rośliny, przedmioty.

Takie zdjęcia mogą być piękniejsze niż pejzaże. Łatwiej wówczas też o ich skalowanie do większych rozmiarów, na przykład, kiedy chcesz z nich zrobić fototapetę. Takie praktyki są coraz powszechniejsze, a jeśli interesują Cię tego typu usługi, skorzystaj z oferty foto4u.pl.

Znajdź refleksy

Refleksy to coś, co może zagwarantować Ci piękne zdjęcia. Refleksji szukaj zwłaszcza tam, gdzie jest woda. Staraj się więc znaleźć wodę i jej odbicia, a następnie wykorzystaj w swoich zdjęciach.

Pamiętaj jednak, aby przy fotografowaniu wody użyć polaryzatora. Możesz go wykorzystać do redukcji odbić, ale również ich wzmocnienia.

Długa ekspozycja i perspektywa

Kolejnym „asem w rękawie” przy wykonywaniu zdjęć krajobrazowych jest tzw. długa ekspozycja. To efekt, który możesz osiągnąć na przykład przy fotografowaniu płynącej wody czy przesuwających się po niebie chmur.

Rób zdjęcia przez kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund na tle wody lub chmur. Kiedy inne elementy obiektu nie będą się poruszać, woda czy chmury już tak. W ten sposób uzyskasz charakterystyczny efekt ich rozmycia.

Oczywiście do takich zdjęć musisz być właściwie przygotowany. Dlatego w pierwszej kolejności zabierz ze sobą statyw. Potrzebne są też odpowiednie filtry (tzw. szary lub ND), które są dostępne w różnych mocach. Wystarczy, że przymocujesz je do soczewki.

Podczas robienia zdjęć krajobrazowych wykorzystaj też kilka perspektyw. Nie wykonuj zawsze zdjęć na stojąco. Przykucnij, usiądź, połóż się, czy wespnij na kamień. Pamiętaj, że w fotografii krajobrazowej nawet mała zmiana perspektywy może mieć duży wpływ na wygląd zdjęcia.

Wybierz najlepszy moment

Jeśli jesteś śpiochem, tracisz jeden z najlepszych momentów na piękne zdjęcia krajobrazowe. Doskonałym czasem na takie fotografie jest bowiem wschód słońca. Na szczęście dobra pora to także jego zachód.

Sęk w tym, aby słońce było nisko. Światło jest wówczas łagodniejsze, a krajobrazy wyglądają wręcz bajecznie. Trudno o to przy silnym słońcu w południe.

Oczywiście fotografować krajobraz możesz także nocą. W tym przypadku musisz rzecz jasna skupić się na gwieździstym niebie, które nie jest zanieczyszczone światłem. Dlatego obowiązkowo trzeba wybrać się za miasto.

Mamy nadzieję, że tych kilka porad pomoże Ci w fotografowaniu krajobrazów. Możesz skorzystać z nich już przy najbliższej okazji. Jeśli uda Ci się złapać na fotografii piękne ujęcie, pochwal się nim w komentarzu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.