Fotografia to wart zapamiętania moment uchwycony w odpowiednim kadrze. Przynajmniej tak twierdzi wielu amatorów fotografii i trudno odmówić im racji. Dziś domorośli fotografowie mają o wiele prostsze zadanie niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a dzięki rozwojowi fotografii cyfrowej, nie muszą swoich wspomnień kolekcjonować jedynie w albumach czy fotoksiążkach. Fotograf-amator często zamieszcza swoje prace w portalach społecznościowych, na przykład na Instagramie.
Aparat fotograficzny – jak to się zaczęło?
Pierwowzorem aparatu fotograficznego była camera obscura zwana także kamerą otworkową lub ciemnią optyczną. Pierwszy raz opisana została już w 1050 roku przez Alhazema z Basry i służyła jedynie do uzyskiwania rzeczywistego obrazu. Rok 1929 to powstanie pierwszej lustrzanki dwuobiektywowej firmy Rolleiflex, zaś siedem lat później, w roku 1936 powstała Exakta – pierwsza lustrzanka jednoogniskowa małoobrazkowa. W połowie lat 60. XX w. Konica Auto-Reflex dała światu możliwość zautomatyzowania ekspozycji. Dwanaście lat później wprowadzono do aparatów możliwość automatycznego ustawienia ostrości.
Lustrzanka – aparat dla profesjonalisty czy dla amatora?
To, co dzisiaj znamy pod szyldem „Lustrzanki” to tak naprawdę rodzaj lustrzanki jednoobiektywowej, w której rolę materiału światłoczułego pełni matryca światłoczuła. Początkowo z lustrzanek korzystali przede wszystkim profesjonaliści (obejrzyj portfolio www.arekzaremba.pl), lecz z czasem koszty produkcji tych aparatów uległy znacznemu obniżeniu, dzięki czemu ich ceny stały się bardziej przystępne również dla amatorów. Dzisiaj lustrzanki cieszą się wśród fotografów-amatorów taką samą popularnością co aparaty cyfrowe.
Aparat cyfrowy – dla wielu osób najlepszy przyjaciel w podróży.
W miarę upowszechniania się aparatów cyfrowych, naturalnym następstwem stała się miniaturyzacja, która zauważalna jest również w każdej innej branży technologicznej.
Kompaktowe wymiary i możliwości aparatów cyfrowych czynią z nich idealny wybór dla turystów chcących. Dzięki temu nie trzeba wiele miejsca w bagażu gospodarować na aparat.
Aparat cyfrowy bierze swoją nazwę stąd, iż rejestruje obraz w postaci cyfrowej i ma daje możliwość zapisywania go w taki sam sposób, jak komputer pozwala zapisywać dane. Układ optyczny w aparacie cyfrowym tworzy obraz na przetworniku fotoelektrycznym, a współpracujący z nim układ elektroniczny odczytuje informacje o tym obrazie i przetwarza je na postać cyfrową w układzie zwanym przetwornikiem analogowo-cyfrowym. Dane pozyskane w ten sposób, czyli cyfrowe obrazy, przechowywane są przeważnie na karcie SD, którą możemy umieścić w aparacie, albo na pamięci wewnętrznej typu flash, która również staje się coraz powszechniejsza w aparatach cyfrowych.
Fotografia jest dziś pasją dla każdego, ponieważ możliwości są coraz większe.
Rozwój technologiczny, którego jesteśmy świadkami na co dzień sprawia, że nawet nasze smartfony poszczycić się mogą w miarę przyzwoitymi aparatami fotograficznymi, dzięki czemu utrwalanie chwil wartych zapamiętania dostępna jest na wyciągnięcie ręki dosłownie dla każdego.
Grzegorz
1 października, 2016 at 7:54pmFotografia jest faktycznie chyba pasją dla każdego. Dla zdjęć wysokiej jakości dobrze jednak używać statywu.
wir444
20 października, 2016 at 7:44pmStatyw nie zawsze jest konieczny, to zależy od typu zdjęcia. Jeśli chodzi o typ to na pewno prym wiedzie lustrzanka.