Wędkarstwo dla początkujących.

Zanim zaczniesz wędkować wiedz, że w wędkarstwie nie chodzi tylko i wyłącznie o łapanie ryb. Dla miłośników wędkarstwa równie ważny jest kontakt z przyrodą, możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, okazja do weekendowych wyjazdów i spotkań ze znajomymi i ogólnie wszystko to, co zwykle kojarzymy z relaksem i wypoczynkiem. Jeśli zatem szukasz pretekstu, by wyjść z domu i więcej czasu spędzać na łonie natury, gdzieś na rzeką lub malowniczo położonym jeziorem, wędkarstwo będzie ku temu znakomitą okazją.

Poza tym przy odrobinie wprawy i doświadczenia, zaopatrzysz siebie i swoich najbliższych w świeże ryby różnych gatunków. Wystarczy je tylko własnoręcznie złowić.

 

Od czego zatem zaczynamy?

Podstawa to zapoznanie się z ogólnymi zasadami i przepisami, tak by nie łamać prawa i jednocześnie w negatywny sposób nie oddziaływać na środowisko naturalne. Jeśli masz jakiegoś znajomego wędkarza, na początku nie musisz wyrabiać własnej karty wędkarskiej. Dodatkowo, takie wędkowanie z kimś bardziej doświadczonym pomoże w nauczyć się podstawowych technik, co przyda się w przyszłości. Jeśli takie znajomego nie masz, wszystkie musisz nauczyć się samodzielnie. Poza tym zanim wyruszysz na łowiska, musisz wyrobić sobie kartę wędkarską i wykupić pozwolenie na połów ryb na konkretnym obszarze wodnym.

Warto pamiętać, że ogólnie łowiska w Polsce dzieli się na prywatne i będące pod zarządem Polskiego Związku Wędkarstwa. Za łowienie na tych drugich (rzeki, większość jezior) płaci się roczną składkę. Wędkowanie na akwenach komercyjnych to zwykle opłata za dzień plus opłata za złowione ryby. Kartę wędkarką wyrobić może każdy, kto skończył 14lat i zdał państwowy egzamin w jednym z terenowych kół PZW. Egzaminy nie są trudne, wystarczy zapoznać się z podstawowymi przepisami odnośnie wymiarów ryb, okresów ochronnych itp.

Jeśli już jesteś pełnoprawnym wędkarzem, przyszedł czas na skompletowanie podstawowego sprzętu wędkarskiego.

Doświadczeni wędkarze dysponują olbrzymią ilością takiego sprzętu, którego skompletowanie zajęło sporo czasu i nierzadko kosztowało prawdziwą fortunę. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem, najważniejsza będzie oczywiście pierwsza wędka, osprzęt w postaci kołowrotka oraz najważniejszych akcesoriów wędkarskich typu żyłki, haczyki, spławiki czy przynęty. Profesjonaliści zalecają zaczynać od prostych wędek i kołowrotków, tak by najpierw zapoznać się ze specyfiką wędkarstwa i dopiero z czasem inwestować w kolejne akcesoria i różnego rodzaju gadżety, które pozwolą na poznanie bardziej wymagających technik wędkarskich, zapewniając większą wygodę i zwiększając skuteczność wędkowania na różnych wodach, w różnych warunkach klimatycznych i na różnych szerokościach geograficznych.

Jeśli zaczynasz wędkować, podstawą będzie wędka i kołowrotek w cenie kilkudziesięciu, maksymalnie kilkuset złotych. Do tego potrzebować będziesz kilku rodzajów żyłek, haczyków, obciążeń i spławika, siatki na ryby, a także jakiegoś rodzaju przynęty. Od razu warto również zainwestować w wygodne siedzisko i podpórkę pod wędkę, dla większego komfortu pobytu nad wodą.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem BogdanGawlik.pl oferującej szeroki asortyment przeznaczony do wędkarstwa muchowego (flyfishing), oraz pozostały sprzęt i akcesoria dla wędkarzy.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.