Wybieramy cztery ściany – dom, mieszkanie czy wynajem?

[REKLAMA]

Przychodzi taki moment w życiu człowieka, że postanawia wyprowadzić się z domu rodzinnego. I tutaj młoda osoba staje przed poważnym pytaniem – czy zdecydować się na wynajęcie lokalu? A może warto wybudować własny dom? Czy może skusić się na kupno gotowego mieszkania? Wybór należy podjąć uwzględniając własne oczekiwania oraz… możliwości finansowe.

Mieszkanie na wynajem

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że wynajmujący spłaca kredyt za mieszkanie najemcy. I sporo w tym prawdy. Mieszkania raz tanieją, raz drożeją, podobnie z kredytami – wahania pojawiają się choćby w ostatnim czasie, po wprowadzeniu nowego podatku bankowego. Natomiast ceny wynajmu mieszkania są całkiem stabilne. Jest to szybkie rozwiązanie, które nie wymaga sprawdzania zdolności kredytowej, podpisywania niezliczonej listy dokumentów – ot tak, podpisujemy umowę najmu, dokonujemy początkowej opłaty i mieszkanie jest udostępniane do naszej dyspozycji. Najczęściej z tego rozwiązania korzystają studenci oraz single, którzy dużo czasu spędzają w podróży. Osoby planujące rodzinę lub posiadające stałą pracę myślą raczej o kupnie własnych czterech ścian.

Ciasne, ale własne

Gdy zaczniemy dokładnie analizować koszty wynajmu mieszkania dwupokojowego i opłaty związane z ratą kredytu na mieszkanie o dokładnie takim samym metrażu – prawdopodobnie okaże się, że te kwoty są bardzo podobne, a może wręcz takie same. Różnica jest jednak znacząca – w przypadku kredytu po 20 latach płacenia rat mieszkanie w końcu jest nasze – możemy zrobić z nim, co chcemy. Natomiast po 20 latach wynajmu – nie mamy ani pieniędzy, ani mieszkania na własność. Zdecydowana większość Polaków decyduje się na długoterminowe kredyty, myśląc właśnie o przyszłości. Dodatkowo program Mieszkanie dla Młodych pozwala na obniżenie kosztów kupna mieszkania, czy to z rynku wtórnego, czy to pierwotnego.

Oczywiście są osoby, które mają przygotowaną na okoliczność kupienia mieszkania odpowiednią kwotę. Wtedy też można skorzystać z licznych ofert specjalnych czy dni otwartych przygotowanych przez różnych deweloperów np. Marvipol Development Warszawa, Interbud Lublin, czy Salwator Kraków. W tym czasie szybka decyzja dotycząca kupna może okazać się niezwykle opłacalna – oferty sięgają nawet do -15%.

Budujemy nowy dom…

Bardzo często zdarza się, że mieszkanie w centrum miasta jest dwukrotnie droższe od budowy domu o większym metrażu (oczywiście, jeżeli nie jesteśmy w posiadaniu działki budowlanej, należy doliczyć jej koszt). Jednak mieszkanie ma sporo plusów – główną opłatą miesięczną jest czynsz, do tego dochodzi opłata za wodę, wywóz śmieci, odprowadzenie ścieków, ogrzewanie… Co miesiąc do naszej skrzynki trafia wykaz opłat i jedyne co musimy zrobić, to dokonać jeden przelew. W przypadku domu wszystkimi umowami musimy zajmować się sami. Wszystkimi remontami również. Poza tym opłaty miesięczne w przypadku mieszkania są w miarę stałe, a w przypadku domu np. w okresie zimowym musimy przygotować się choćby na wysokie rachunki za ogrzewanie. Jednak w przeliczeniu całkowitych kosztów na 1mkw powierzchni użytkowej – przewagę osiąga dom.

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie wytyczne są dla nas najważniejsze. Czy mieszkanie w centrum miasta będzie dla nas bardziej atrakcyjne, czy też obrzeża pozwolą nam się wyciszyć, a własna działka będzie przynosić nam radość.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.