Umiejętność szybkiej nauki języków obcych to marzenie wielu osób. Szczególnie w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważna kwestia. Znajomość chociaż jednego dodatkowego języka jest niezwykle pomocna w rozwoju kariery zawodowej. Jeśli jednak nie należymy do grona tych osób, które w krótkim czasie są w stanie zapamiętać mnóstwo zwrotów — nie martwmy się. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by nauczyć się języków.
Najczęściej popełniane błędy
Wielu z nas szybko się poddaje, szczególnie gdy po kilku miesiącach nauki nie zauważa prawie żadnych efektów. Jest to ogromny błąd. Systematyczność, częste powtórki i kontakt z językiem są bardzo pomocne. Gdy nagle przerwiemy cały proces, możemy być pewni, że powrót do nauki będzie trudniejszy, a niektóre z przyswojonych już rzeczy zwyczajnie wylecą nam z pamięci. Nie praktykujmy także nauki pojedynczych słów. Dużo łatwiej będzie zapamiętać nowości przez używanie ich w kontekście. Nigdy nie należy zapominać także o gramatyce. Szczególnie uczniowie i studenci uważają, że będą w stanie porozumieć się z obcokrajowcem bez znajomości podstaw gramatyki. Nic bardziej mylnego. Być może uda się nam ułożyć jakieś proste zdanie, ale prawdopodobnie będzie ono niezrozumiałe dla naszego odbiorcy.
Jak się uczyć?
Najprościej oczywiście skorzystać z pomocy profesjonalistów i zapisać się na korepetycje z angielskiego. Sama nauka w szkole językowej może jednak nie wystarczyć. Warto także czytać zagraniczne książki w oryginale, oglądać seriale i filmy w obcym języku, czy starać się używać nowych sformułowań w rozmowach. Szczególnie ten ostatni element może sprawiać duże problemy. Wystarczy jednak porozmawiać z nauczycielem języka, kolegą z ławki, czy nawet zapisać się do kół gdzie przynależą także obcokrajowcy. To wszystko powinno znacznie pomóc nam w opanowaniu nowych rzeczy. Bardzo pomocne może okazać się także przygotowanie sobie dokładnego planu nauki i ścisłe jego przestrzeganie. Nie zakładajmy, że po kilku tygodniach zaczniemy płynnie mówić w innym języku, wykorzystajmy raczej metodę małych kroczków. Pozwoli nam ona na bieżąco kontrolować postępy i wprowadzać ewentualne zmiany w sposobie nauki.
Amsoff
31 marca, 2018 at 10:33pmŚwietny post! Ja od dawna poszukuję motywacji, aby w końcu systematycznie zacząć się uczyć angielskiego, ale jak na razie nigdzie nie mogę jej znaleźć, a jak już się gdzieś pojawi na horyzoncie to znowu czasu brak i tak w kółko :/
PATRYCJA
21 kwietnia, 2018 at 8:53pmmoim zdaniem najlepiej uczyć się z bajek dla dzieci . zawsze lektor czyta powoli takie bajki i wyraźnie.
lub też jak ktoś ma małe dziecko za granicą dziecko idzie do szkoły i dużo szybciej łyka niż np mama czy tata … to też jest szybka nauka.