Niemal każde roboty budowlane wymagają konkretnych dokumentów prawnych, dzięki którym można rozpocząć pracę. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje: pozwolenie, zgłoszenie oraz zgłoszenie z projektem. Wyjątkiem są rutynowe prace konserwatorskie, które nie wymagają żadnych pozwoleń.
Ekspertyza budowlana – czy jest konieczna podczas remontu dachu?
Ekspertyza budowlana to pojęcie szersze od opinii technicznej. Ekspertyza budowlana poza pobieżnymi działaniami, mającymi na celu napisanie ogólnej oceny budynku, używa dokładnych pomiarów i wyliczeń dotyczących konstrukcji budynku, stropu, dachu, fundamentów itp. Jeśli planujesz remont dachu w domu jednorodzinnym, warto poprosić fachowca o ocenę. Prawidłowo wykonana ekspertyza budowlana wykaże wszelkie wady konstrukcyjne, zużycie materiału, opisze dokładny rozmiar poszczególnych części domu. Ocena eksperta jest dużo pewniejszym rozwiązaniem niż próba zrobienia tego samemu. Wprawne oko profesjonalnego technika wyłapie detale, na które my nigdy byśmy nie zwrócili uwagi. W czasie remontu mogą one mieć znaczący wpływ na prace budowlane i związane z nimi wydatki.
Jakich dokumentów będziesz potrzebował?
Do remontu dachu zaliczamy prace, mające na celu wymianę pokrycia dachu. Jeśli konstrukcja więźby dachowej nie zostanie naruszona, to będziesz potrzebował jedynie zgłoszenia. Dobra wiadomość jest taka, że procedura uzyskania tego dokumentu jest znacznie prostsza, niż zdobycie pozwolenia na budowę. Solidnie przeprowadzona ekspertyza budowlana dostarczy niemal wszystkich potrzebnych dokumentów, żeby takie zgłoszenie zdobyć.
Sytuacja wygląda inaczej w momencie, kiedy wykonywane prace ingerują w konstrukcję więźby dachowej lub kubaturę domu. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z przebudową dachu. Przykładem takich robót jest wymiana okna. W drugim przypadku takie prace nazwiemy już rozbudową. Zaliczamy do niej sytuację, kiedy zmianie ulega kąt nachylenia dachu. W obu przypadkach konieczne jest ubieganie się o pozwolenie na budowę.